Bitcoin, ülkemizdeki popüleritesini koruyor ve gün geçtikçe daha çok kişi tarafından biliniyor ve araştılıyor. Bu yazımızda size nasıl bir Bitcoin cüzdanı sahibi olabileceğinizi anlatmaya çalıştık.

Bitcoin nedir sayfasını okumadıysanız, okuyarak genel bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Bitcoin cüzdanları (daha bilinen ismiyle wallet) bilgisayarımıza indirebileceğimiz bir masaüstü programından ibaret. WinRar tarzında sıradan bir Windows uygulaması olarak düşünebilirsiniz. Wallet adresinin genel tanımına şu sayfadan erişebilirsiniz. Bu yazımızda Bitcoin cüzdan çeşitlerini ve nasıl bir cüzdan edinebileceğimizi genel tanımlarıyla sizler için derledik.

Bitcoin desktop (masaüstü) cüzdanları

Bitcoin'in orijnal masaüstü cüzdanı olan Bitcoin Core, en bilindik ve en güvenilir Bitcoin cüzdanlarından ilkidir. Burada bilgisayarınıza indireceğiz bir uygulama ile basit bir şekilde cüzdan oluşturabiliyorsunuz. Peki bunu nasıl yapıyoruz? Öncelikle https://bitcoin.org/tr/cuzdaninizi-secin bağlantısını ziyaret edin. Burada karşınıza birden fazla cüzdan seçeneği çıkacaktır. Burada "Bitcoin Core" bağlantısına tıklayarak işletim sistemimize uygun olanı seçip indiriyoruz. Windows, Mac ve Linux için ayrı ayrı formatta yayınlanan bu cüzdan tamamen eş zamanlı bir cüzdandır. Yani tam anlamıyla kullanabilmeniz için, bilgisayarınıza GB'larca veri blokları indirmeniz gerekecek.

Masaüstü cüzdanı bilgisayarınıza indirdiğiniz zaman, yapmanız gereken sadece bir adım kalıyor. O da, uygulamayı arşivden çıkartıp çalıştırmanız. Sisteminize uygun olanı (32 veya 64 bit) indirmeyi ihmal etmeyin. Uygulamayı çalıştırdığınızda ise, karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran çıkacaktır.

Yukarıda da gördüğünü üzere, Bitcoin'in ilk blokunun bulunduğu tarih itibariyla, bu zamana kadar olan bütün işlemleri (blok zincirlerini) bilgisayara indirmeye başlayacaktır. Bu da internet ve HDD hızınıza bağlı olarak saatlerce sürebilir. Senkronizasyon işlemleri tamamlanmadan Bitcoin gönderemez ve alamazsınız! Ancak burada şöyle güzel bir taraf var. Ben sadece bir adres oluşturacağım, private key'imi alıp uygulamayı sileceğim derseniz bunu yapmanız mümkün. Buradan oluşturduğunuz adresler tamamen size özeldir. Bu alım adreslerini bir kere oluşturmanız, ömür boyu kullanacağınız anlamına gelir.

Cüzdan adresinizi oluşturup, uygulamayı silebilirsiniz. Ancak, burada önemli bir konu var! Cüzdanınız yedeğini almanız gerekecek. Bunu da yazının sonlarına doğru anlatacağız.

Mevcut Bitcoin bakiyelerim

Yukarıda karşınıza çıkan senkronizasyon ekranını gizlediğinizde, sol kısımda bakiyeleriniz gözüktüğü bir alan sizi karşılayacaktır. Bu alandan, mevcut Bitcoin bakiyenizi görebilirsiniz. Ancak unutmayın ki! Eğer cüzdanı oluşturur oluşturmaz bir ödeme aldıysanız, ödemenin bakiyelerinizde gözükmesi için neredeyse bütün blokları bilgisayarınıza indirmesi gerekecek.

Eğer bu kadar indirme işlemini beklemek istemezseniz, bir sonraki başlıklarda anlatacağımız web cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere "Bakiyeler" kısmından mevcut bakiyenizi görüntüleyebilir ve "Son İşlemler" kısmından yaptığınız en son işlemlerinizi takip edebilirsiniz.

Bitcoin cüzdan adresi oluşturma

Eğer ilk kez uygulamayı çalıştırdıysanız, henüz bir alım yapabileceğiniz adres oluşturulmamıştır demektir. Bunu oluşturmak için ise "Al" sekmesinden işlem yapmamız gerekiyor. Bu sekmeye tıkladığınız zaman, karşınıza çıkan ilk ekranda hiçbir işlem yapmadan "Ödeme talep et" düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Tıklamadan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Burada ödeme alabilmeniz için bir cüzdan adresi ve QR kod, bir de URI formatında bir link adresi çıkacaktır.

"Adres" kısmı sizin Bitcoin adresinizdir ve artık bu adrese Bitcoin alımı yapabilirsiniz. Ayrıca web siteleriniz için, URI formatındaki linki de kullanarak, kullanıcıların kolayca size transfer yapmalarını sağlayabilirsiniz. QR kod seçeneği de, genelde mobil cüzdanlarda sık kullanılır. Bu kodu okutturmanız halinde, herhangi bir adres girilmesine gerek kalmadan hızlı bir şekilde Bitcoin gönderimi ve alımı yapılabilir.

Ayrıca "Al" sekmesinden, önceki oluşturduğunuz cüzdan adreslerinizi de görebilirsiniz. Burada dilediğiniz kadar adres oluşturabilirsiniz. Talep ederseniz "etiket" de belirterek, yapmış olduğunuz işlemlere göre kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz. Burada BTC miktarı da belirtilebilirsiniz. Örneğin web sitenizde bir bağış ekranı oluşturmak isterseniz ve bunu BTC ile yaparım derseniz, burada belirttiğiniz BTC miktarı kadar bağış alabilirsiniz. Etiket kısmını da "Bağış" olarak değiştirirseniz size kolaylık sağlayabilir.

Bitcoin Core üzerinden gönderim işlemi

Masaüstü cüzdanınız üzerinden başka bir yere ödeme yapmak istediğiniz vakit, tabi ki "Gönder" sekmesini kullanacaksınız. Bu alandan "Bitcoin Adresi" ve "Tutar" belirtmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca en alt kısımda transfer ücretini de siz belirleyebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmelisiniz, çok düşük transfer ücreti belirlerseniz günler boyu Bitcoin'iniz karşı tarafa ulaşmayabilir.

Cüzdanı şifreleyip yedekleme işlemi

Masaüstü cüzdanlar, sağlıklı olarak gözükse de internete bağlı oldukları için saldırıya her an açık konumdadırlar. Bilgisayarınıza sızan bir virüsün tüm mal varlığınızı alıp gitmesini kimse istemez. Bunun için, masaüstü cüzdanları genel itibariyla offline bilgisayarlarınızda saklamanız faydalı olacaktır. Ancak, offline bir bilgisayar blok indirme işlemlerini de yapmayacağı için, senkronizasyon için sürekli geride kalacaktır. Bu yüzden, genelde büyük meblağlar için kullanılan masaüstü cüzdanlar, gerektirdiği kadar miktarı web ve masaüstü cüzdanlara almanız ve ana mal varlığınızı soğuk cüzdanlarda saklamanız yerinde bir karar olacaktır.

Öncelikle oluşturduğumuz cüzdan adresini şifreleyelim ve bu şifreyi kesinlikle unutmayalım! Ayarlar kısmından "Cüzdanı Şifrele" alanına geldiğimizde bize bir şifre soracaktır. Bu şifreleri unutmayacağımız ve doğru girdiğimizden emin olduğumuz şekilde yazmamız gerekiyor. Ufak bir hata, cüzdanınızı tamamen erişim dışı bir duruma sokabilir. Size tavsiyemiz, şifrenizi not defteri gibi harici bir programa yazıp, daha sonra kopyalayarak, bu şifre alanlarına yapıştırmanız olacaktır.

Şifreleme işlemi, bir kalkan görevi görse de, hacker'lar için şifre kırmak pek zahmetli bir iş değil. Bu yüzden, dediğimiz gibi mümkün mertebe internete bağlı olmayan yerlerde bu cüzdanınızı müdafa etmeniz. Çok büyük miktarlar saklamıyorsanız ve güvenlik bilginize güveniyorsanız, hiç bir problem yok. Şifreleme işleminden sonra gelelim cüzdanımızı yedeklemeye. Burada da basit bir adımla; "Dosya > Cüzdanı Yedekle" komutuyla cüzdanımızı bilgisayarımızın herhangi bir yerine yedekleyebiliriz. Yedeklenen dosyalar ".dat" formatında bilgisayara kaydedilir ve çok küçük boyutludurlar. Bu yüzden güvendiğiniz bulut sitelerinde veya USB belleklerinizde bu yedekleme dosyasını saklayabilirsiniz.

Yedekleme ve şifreleme işlemleri bittikten sonra, dilerseniz indirdiğiniz masaüstü cüzdanızın silebilirsiniz! Bunu neden tekrar tekrar söylüyoruz? Eğer sürekli işlem yapmayacaksınız, sadece yatırım yaptım, çok fazla yükseldiğinde cüzdanımdan gönderirim ancak diyorsanız bu geçerli bir durum. Sürekli kullanacaksanız, tabi ki silmeyin. Elinizde yedek, aklınızda şifre olduktan sonra ne yazar..

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ