Bitcoin ve kripto paralar artık hayatımızın bir parçası.

Bitcoin ve kripto paralar artık hayatımızın bir parçası. Hatta ekonomik yaşamın bir realitesi haline geldi. Ancak merkez bankalarının direnişi devam ediyor. Bitecek gibi de değil. Peki Bitcoin merkez bankaları için bir lüks mü?

Merkez bankalarının çoğunlukla Bitcoin’in önemini hafife aldıkları ve küçümsedikleri görülüyor. Ancak böyle bir yaklaşım uzun zaman boyunca merkez bankalarının göze alamayacakları bir lüks olabilir. Zira ortada bir gerçeklik bulunuyor. Bu gerçeklik her ne kadar merkez bankacıları inanmakta zorlansalar da Bitcoin’in bu iş kolunda doğrudan rakipleri olduğu gerçeği.

Bitcoin ödemelerinin küresel bazda işlenmesini ve kesin ödemelerin herkesçe küçük bir maliyet karşılığında yapılabilmesini sağlar. Buna ek olarak Bitcoin insan tarafından yönetilen para politikasını daha üstün ve öngörülebilir algoritmalar ile de değiştirir.

Elbette yukarıda anlattığımız gerçeklik ile modern merkez bankalarının iş modelinin bozulduğu görülmektedir. Alan öylesine farklı ki merkez bankalarının artık her zaman yaptığı gibi yasalar çıkararak rekabeti durdurması da imkan dahilinde gözüküyor.

Merkez bankaları için şimdilik lüks gibi görünse de fiziksel dünyanın kanunları ile boyun eğdirilemeyecek dijital bir rakip olan Bitcoin ve kripto para birimleri ödemeler piyasasında giderek daha büyük rol alacak gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ