Bitcoin, Yeni Güney Galler mahkemesi tarafından teminat olarak kabul edildiğinde ilginç bir emsalle karşılaştı.

Bitcoin Merkez Bankalarının Dijital Paralarına Karşı Oyunu Kazanabilecek mi?

Bitcoin, Yeni Güney Galler mahkemesi tarafından teminat olarak kabul edildiğinde ilginç bir emsalle karşılaştı.

Mahkeme Kararında Bitcoin kabul Ediliyor

BTC, Yeni Güney Galler Bölge Mahkemesi'nden Yargıç Judith Gibson'ın telaffuz ettiği bir menkul kıymet  işlevine hizmet etmek için kullanılabilir. Hâkim, volatilite konusunda uyarmak için aylık raporlarla birlikte BTC'de teminat ödenebileceğini kabul etmiştir.

Hâkim BTC ile menkul kıymetleştirilmesi için 20.000 dolarlık bir teminat önerisini kabul etti. Savunma'nın BTC'nin değişken olduğu iddialarına rağmen, Yargıç aylık bir rapor hazırladı. Buna ek olarak, Yargıç Gibson BTC'nin önemli bir değeri temsil edebilen tanınmış bir yatırım şekli olduğunu belirtti.

BTC gayri resmi olarak teminat olarak kullanılmıştır ve kripto para birimi alanı içinde değeri korumak için diğer varlıklar da kullanılmaktadır. Ancak, resmi ve yaygın kabul hala doğrudan bir olasılık değildir.

BTC ve altcoinler için olası rakiplerden biri Merkez Bankası Dijital Para Birimleri veya CBDC'ler olarak kabul edilir. Önde gelen merkez bankalarının çoğu bu konsepte ilişkin çeşitli araştırma aşamalarındadır. Ancak şu ana kadar devlet destekli bir dijital para oluşturulmadı.

BTC, Ulusal Para Riskini Korumak İçin Kullandı

Bununla birlikte, Bitcoin, on yıldan fazla bir süredir var olan bir ağa sahiptir ve yeterli ağ kararlılığı ve değer koruması gösterir. BTC, daha geleneksel varlıklara kıyasla hala küçük olmakla birlikte, sahip olduğu değer söz konusu olduğunda hala önemsiz bir şekilde görevden alınmamaktadır. Öte yandan, CBDC'ler ulusal para biriminden farklı olmayacaktır.

Bitcoin'in yararı, ulusal para riskine karşı bir korunma olmasıdır. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde BTC, Arjantin, Venezuela, İran'daki rejim başarısızlıklarından sonra aşırı enflasyonun dengelenmesine ve Türkiye'deki zayıf para biriminin dengelenmesine hizmet etti. Bitcoin bazı çevrimiçi satıcılar tarafından önlenir, ancak döviz kurundaki oynaklığa rağmen sağlam bir ödeme şekli olmaya devam eder.

Diğer taraftan bir CBDC, mülkiyeti garanti etmeyen, devlet tarafından kontrol edilen bir varlık olabilir. Öte yandan, Bitcoin özel anahtarlar olmadan ele geçirilemez ve işlemler sansürlenemez.

BTC'nin tek dezavantajı, merkez bankasının bu terimi tanımlayacak şekilde “para” veya “para birimi” olarak görülmemesidir. Bitcoin yasal olarak dijital bir varlık veya bir emtia olarak çerçevelenmiştir ve hala değerini korumaktadır. BTC ayrıca dünya çapında kolluk kuvvetleri tarafından para aklamak veya para sistemi dışında değer aktarmak için kullanılabilecek potansiyel olarak değerli bir varlık olarak ele alınıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ