Bitcoin, kripto paraların başlangıcı ve dünya çapındaki ödeme bir sistemidir. Genel olarak Bitcoin den bahsederken ilk merkezi olmayan dijital para birimi ve kimsenin üstünde bir hükmü yoktur diye tanımlarız. Fakat gelin biraz daha farklı bir pencereden bu cümleyi değerlendirelim.

Merkezi yönetim, işlevleri, yetkileri, kişileri veya bir şeyleri merkezi bir konumdan veya otoriteden dağıtma işlemidir.

Bitcoin'in desentralize yani merkezi olmayan bir dijital paraydı. Yada böyle olması gerekiyordu fakat şuan ki durum bundan çok farklı bir yerlere geldi. 

Aşağıdaki paylaştığım çartları yada dilim pasta grafiklerine biraz göz atalım;

1- "Merkezileşme", 1 varlık merkez olmak üzere nihai merkeziyet.

2. Hâlâ merkezileştirme devam ediyor.

3. Hayır, hala merkezileştirilmiş (bir kişi % 50'den fazlasını kontrol ediyor, yani en önemlisi kendisi hala merkez)


4. Bitcoin'e dönelim. (https://blockchain.info/pools adresinden hashrate dağıtımına bir göz atalın)

Teknik olarak, kontrol etmek için 3-4 dilime hükmetmeniz gerekmektedir. AntPool, BTC.com, ViaBTC, F2pool, BTCtop'un biraraya geldiğini düşünürsek merkezi olmayan dijital para biriminden gene uzaklaşmış oluyor sebebi ise bu bahsi geçen Bitcoin kazım havuzlarının hepsi Çin menşeli Bitcoin madencilik havuzlarıdır. Yani bu arkadaşlar fişi çekiyoruz derseler Bitcoin tarih olabilir ve son günlerde medyada dolaşan madencilik artık kârlı değil ve elektrik masrafı çok fazla oluyor şekilnde Çin deki maden havuzlarına bir regülasyon uygulanabileceği söz konusuydu.

 

5. Çin ve Çin dışı Hasrate'in grafiği


Bitcoin, Ethereum ve gibi kendini kanıtlanmış dijital paralar Merkezileş-tirilmiş

İşte merkezileş-tirilmemiş bir grafik; 


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ