Ana merkezileştirilmiş yatırım varlık sınıfları hakkında istediğinizi söyleyebilirsiniz ama miras ve varlık aktarımı belirli prosedürler sonrası oldukça kolaydır. Ancak kripto para birimleri için bunu söyleyemeyiz. 

Emekli bir Yazılım Mühendisi olan Michael Moody, oğlu Matthew Moody’i  beş yıl önce bir uçak kazasında kaybetti. Moody'ye göre, oğlu Matthew Bitcoin madenciliğini yapan en eski insanlarından biri olduğunu söylüyor. Woody'nin yaptığı açıklamada, oğlunun ölümü sonrası bile ev bilgisayarı ile Bitcoin madenciliği yaptığını ispatladı.

Bitcoin ve miras sorunu

Bay Moody, oğlunun bu öngörüsünün miras olarak almak için üç yıl içinde binlerce dolar harcadı ancak bir sonuç alamadı. Michael Moody, Bitcoin blok zincirinin merkezi olmayan yapısı nedeniyle çabalarında hiçbir şansa sahip değildi. Yalnızca bir Bitcoin adresi özel anahtarının / sahiplerinin adresinde ikamet eden coinlere erişebilir. Oğlu'nun özel şifreleri (anahtarları) olmadan, Moody, oğlunun bitcoin cüzdanına blockchain.info platformu aracılığıyla erişemedi.

Gerçek hikayeler sorunu çözmek için vardır

Bu haber, birçok kişinin ilgisini çekmiş gibi görünen şifreleme öyküsünün bir yönünü daha ortaya çıkarıyor. Kriptokrasiteyi çevreleyen iyi ya da kötü söylentilerin yanı sıra giderek artan değeri, bir kişinin kripto varlıklarının ölümünden sonra ne olacağı konusu önemli bir soru olarak gün yüzüne çıkar.

Kripto para birimlerinin çalıştığı blok zincirin merkezi olmayan yapısı, bir kripto yatırımcısının öldüğünde, kripto paralarının potansiyel olarak sonsuza dek kaybolabileceği anlamına gelir. Bir kripto sahibinin mülkiyetinde olan vefat edenin coinlerini geri kazanma konusunda karar verecek merkezi bir organ bulunmamaktadır.

Miras ve varlık transferi sorunu, eskiden beri ana akım yatırım sınıfları için ciddi sorunlara yol açar. Bununla birlikte, hisse senedi ve tahvil gibi varlık sınıfları için devralmayı ve varlık aktarmayı yönlendiren ayrıntılı kanunlar mevcutken, kriptokrasi alanında böyle bir kanun yoktur. Kripto para birimlerinin çalışma şekli, kripto varlıklarının kontrolü gibi yasaların sıkı bir şekilde kripto sahibinin elinde olmasını neredeyse imkansız hale getirmektedir. Michael Moody’nin yaşadıkları bu sorunun gündeme gelmesini sağlamıştır. Moody, konuyla ilgili yorum yaparak, sadece kendileri için değil, gelecekteki başka  mirasçılar için de kripto varlıklarını nasıl temin edecekleri konusunda daha iyi eğitim görmeleri çağrısında bulundu.

Bitcoinler için zaman makinesi ile miras

Kripto yatırımlarınızın sevdiklerinize güvenli ve erişilebilir olmasını sağlamak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Örneğin, Hacker'lar Kongresi 2017'de, Girişimci ve avukat Pamela Morgan'ın  'Kripto paralar sonsuza kadar yaşayacak” sunumunda ; 

  • Servetinizi layık bir nedene hediye edin
  • Tüm yedeklemeleri vb. güvence altına alan bir güvenlik düzenlemesi yapabilirsiniz.
  • Ailenizin ve sizin özel şifrelerinin konulacağı bir 'zaman makinesi misyonu' formülasyonu

Şifreleme endüstrisi henüz emekleme aşamasındayken birçok kişinin bu gerçeklerden bazılarına gelmesi biraz zaman alabilir. Birçoklarının kripto para birimlerinin güvenliği konusunda odak noktası korsanlardan uzak tutmaktır. Bir kripto cüzdan servis sağlayıcısı olan StrongCoin'in CEO'su Ian Purton'a göre, insanlar ailelerini düşünmeye ve ölümünden sonra kripto yatırımlarına ne olduğunu düşünmelidirler.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ