Bitcoin topluluğunda, finansal gizlilik isteyen birçok kişi var. Daha sonra, Bitcoin blok zincirinde yürütülen takma ad işlemlerinden yararlanmak için gizliliği kökünden sökmeye çalışan başkaları da var.

Bitcoin Muamması: Ölçeklenebilirlik, Gizlilik ve Saklama

Bitcoin topluluğunda, finansal gizlilik isteyen birçok kişi var. Daha sonra, Bitcoin blok zincirinde yürütülen takma ad işlemlerinden yararlanmak için gizliliği kökünden sökmeye çalışan başkaları da var. Bir yandan gizlilik tartışması var, diğer yandan büyük ölçeklendirme tartışması var.

Bitcoin'in üstündeki ikinci katman çözümü olan Lightning Network, kral koinin ölçekleme baş ağrılarının tedavisinden biri olarak lanse edildi. Uzayda umut verici bir teknoloji olan LN, 2018'deki lansmanından bu yana çok yol kat etti.

Yol boyunca, teknolojinin DDoS [Dağıtılmış Hizmet Reddi] saldırısına karşı savunmasız olduğunu iddia eden araştırmalar gibi birkaç darbe oldu. LN’nin büyümesi yavaş ama istikrarlı.

Bitcoin Visuals'a göre, 6 Mart itibarıyla düğüm sayısı 5.200'ün üzerindeydi. Eylül 2018'den Mayıs 2019'a kadar büyük bir kabul gerçekleştirildi ve ardından rakamlar durdu. Buna ek olarak, Lightning Network'te kilitli olan USD'deki toplam değer de iki büyük düşüşten sonra istikrarlı bir şekilde artıyordu.

Bir podcast'te eski Bitcoin Core geliştiricisi Peter Bit, katman 2 teknolojisinin Bitcoin'i daha ölçeklenebilir bir blok zincirine yaklaştıracağını söyledi.

Saklama

Bitcoin'in ele aldığı bir diğer konu gizlilik konusudur. Daha önce de belirtildiği gibi, toplulukta iş modeli olan, Bitcoin kullanıcılarının fon hareketlerini ve sahip oldukları tutarı izlemek olan belirli bir bölüm var. Bu bölüm eleştirilerden payını almıştır. Bu bağlamda Todd “Bitcoin, teknolojinin kendisi, bir blok boyutuna sahip olmanız, daha büyük blok boyutuyla daha iyisini yapacak insanlar ile yapamayanlar arasında politik bir baskı yaratıyor. Bu doğal olarak politik bir soru ve herkesin girebileceği bir şey değil ” diyor.

Blockchain analitik şirketi Chainaysis'in büyük bir hayranı olmayan Todd, “Chainalysis'in arkasındaki adamsanız, blok boyutunu büyütmeyen herhangi bir şey sizin için korkunçtur, çünkü analizinizi yapmak için halka açık olarak bu verilere ihtiyacınız var” diyor.

Nasıl İzlerler?

Bitcoin sözde. ‘Ortak girdi-sahiplik sezgisel‘ ve ‘adres yeniden kullanımı teknikleri yoluyla Bitcoin zincirindeki işlemler kolayca analiz edilebilir.

Ayrıca, birçok kripto para birimi borsa KYC / AML uyumludur. Bu nedenle kullanıcıların gerçek adı, ikametgahı, mesleği, net değeri ve geliri gibi kişisel bilgileri açıklamalarını ister.

Bu bilgiler genellikle kurbanın kişisel bilgilerini bitcoin adresleri ve işlemleriyle ilişkilendiren bir veritabanını tutan borsa ortak iş gözetim şirketine aktarılır.

 Bitcoin'in ölçeklenebilirliğine ve gizlilik sorunlarına rağmen, Bitcoin hakimiyeti % 63-64 bölgesinde olmaya devam ediyor. Yazım sırasında, koinin fiyatı 8.330 dolardı ve 152.96 milyar dolarlık bir piyasa değeri vardı. Ayrıca, 24 saatlik işlem hacmi 36.94 milyar dolar olarak kaydedildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ