Bu yazının yazıldığı sırada, Birleşik Devletler borsası, Dow Jones Sanayi Ortalaması'nın 28.600'de, S&P 500'ün 3.235 ve Nasdaq'ın 9.028'e yaklaşmasıyla tüm zamanların en yüksek seviyelerinde seyrediyor.

Bitcoin Neden 2020’de Yüksek Değerlere Ulaşabilir –İşte Cevabı

Bununla birlikte, borsa kırmızı yanıp sönen birkaç temel göstergenin gösterdiği gibi gerçeği geride bıraktı ve ekonomik bir kasırga ufukta beliriyor.

Birincisi, Korku ve Açgözlülük endeksi 97'ye yükseldi, bu da aşırı açgözlülüğün borsadan geçtiğini gösteriyor. Endeksin yaratıcıları tarafından açıklandığı gibi “yatırımcılar iki duygu tarafından yönlendirilir: korku ve açgözlülük. Çok fazla korku, olması gereken yerde hisse senetlerini değerlerinin altına düşürebilir. Yatırımcılar açgözlü olduklarında, hisse senedi fiyatlarını çok fazla teklif edebilirler.”

Korku ve Açgözlülük Endeksi

Esasen, Korku ve Açgözlülük endeksi neredeyse maksimize edilmiştir, 100 değeri gidebileceği en yüksek değerdir ve bu da yatırımcıların bir baloncuk haline geldiğini ve artık temellere bakmadığını göstermektedir.

Bu, 2000'de dotcom bubble çöküşünden hemen önce bu kadar yükselen S&P 500 fiyatının satışa oranı ve 2018'in başındaki "VIXmagaddon" ile bu grafikte gösterildiği gibi önemli bir hisse senedi düşüşüyle sonuçlandı.

Ayrıca, kurumsal karlar genellikle sağlıklı bir pazarda S&P 500 ile yüksek oranda ilişkilidir. Bununla birlikte, 2016 yılından bu yana şirket karları sabit kalırken, S&P 500 daha yüksek seviyelere ulaştı ve bu grafikte gösterildiği üzere aşırı bir ayrışmaya yol açtı. Son kez S&P 500'ün aşırı derecede ayrışması ve şirket karları dotcom balonu sırasında oldu.

Gerçekten de, dotcom balonunu dengesini aşan aynı kuvvetlerden bazıları mevcut hisse senedi balonunu sürdürüyor gibi görünüyor. Federal Rezerv, 'Y2K'ya karşı bir önlem olarak piyasaya tonlarca likidite enjekte etti, ancak sonunda piyasa çok sayıda dotcom şirketinin karnına yükselmesi nedeniyle yine de çöktü.

Dotcom balonunun çökmesinden hemen önce, Federal Reserve piyasaya likidite pompaladı. Şimdi, son altı ay içinde 850 milyar dolar basılmış ve enjekte edilmiş durumda.

Görünüşe göre 'sağlıklı' borsaya rağmen Fed'in tonlarca likidite pompalamasıyla, dotcom balonunun aslında mevcut durum için en iyi analog olduğu görülüyor.

FED'in Müdahaleleri

Esasen, hisse senedi yatırımcıları, Federal Rezerv'in borsanın çökmesine izin vermeyeceğine ve herhangi bir sorun olduğunda büyük miktarlarda likidite enjekte etmek için her zaman orada olacağına inanmaktadır. Bu, Fear & Greed endeksinde aşırı açgözlülüğe yol açtı, bu da temel olarak yatırımcıların, tüm kabarcıkların nihayetinde patladığı dikkate alınmadan, bu Fed enerjili balonu sürdürmek için ellerinden gelen her şeyi borsaya attığı anlamına geliyor.

En çarpıcı gerçek, S&P 500'ün 2016'dan bu yana kabaca % 70 artması ve aynı dönemde kurumsal kârın önemli ölçüde artmamış olmasıdır. Bu, borsa şimdi yanlış bir gerçeğe dayandığının temel kanıtıdır, çünkü eğer piyasa sağlıklıysa, hisse senetleri de düz olmalıdır.

Bu göstergeler birlikte yakında bir hisse senedi çöküşü olacağını gösteriyor. Bir durgunluğa dönüşüp dönmeyeceği görülmeye devam ediyor. Gerçekten de Fed gerçek bir ayı piyasasını önlemek için gereken kadar baskı yapabiliyordu. Ancak, hiçbir piyasa bu kadar zorlanmadan temellerin çok ötesinde yükselmeye devam edemez.

Büyük Durgunluk

Ara sıra, Büyük Durgunluk'tan sonra başlayan borsa boğa güreşinin başlangıcına denk gelen 2009 yılında başlatılan Bitcoin (BTC) yaşamının tamamı boyunca, hisse senedi boğa koşusu devam etti ve hisse senetlerini kurumsal yatırımcılar için daha uygun bir seçenek haline getirdi.

Ancak, Bitcoin (BTC) 'nin beklediği zaman yakında geliyor olabilir. Satış ve kârlardan tamamen ayrışan maksimum açgözlülük ve hisse senetlerine isabet eden Korku ve Açgözlülük endeksi, çok uzak olmayan bir gelecekte bir dotcom tarzı büstün göstergesidir ve bu olursa Bitcoin (BTC) muhtemelen en iyi alternatif yatırım ve güvenli liman olacaktır.

Kripto para tüccarları borsaya yakından bakmalı. Hisse senedi balonu aşırı şişirilmiş ve herhangi bir önemli olumsuz ekonomik haber, onu patlatmak için iğne gibi davranabilir, bu noktada bir Bitcoin (BTC) rallisi olası görünmektedir.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ