2020, Bitcoin arzının yarıya inmesi, devlet destekli bir kripto para biriminin lansmanı, Proof of Keys olayı, Ethereum’un Muir Glacier Forku ve Berlin gibi merakla beklenen olaylara sahiptir.

Bitcoin Neden Bir Ülkenin Ekonomik Egemenliğine Tehdit Oluşturmuyor?

 Facebook’un libra projesinin 2020'de başlaması gerekiyor ancak düzenleyici girdaplara baktığımızda, Libra’nın lansmanı sonraki tarihlere kayabilir.Bununla birlikte, Libra’nın dünya çapında endişelenen ülkeleri tanıtması ve devlet destekli ilk kripto yarışı, Çin'in liderliği ile başladı.

Yuan destekli kripto projesine rağmen, Çin, esas olarak ortaya koydukları ekonomik risk nedeniyle kripto para birimlerine karşı çıkıyor. Çin merkez bankası 21 Kasım tarihli bir bildirime göre, Çin Halk Bankası [PBoC] kripto işletmelerini durdurmaya başladı ve Bitcoin gibi kripto ticareti yapan varlıklara karşı harekete geçtiğini açıkladı.

Ancak, kripto, bitcoin gibi, aslında bir ulusun ekonomik egemenliği için bir tehdit oluşturabilir mi? LocalBitcoins, Bitcoin’in genişleme potansiyelinin uygulanabilir bir sınırsız para birimi olma vizyonuna eklediğini belirtti.

“Genel olarak Bitcoin ve kripto paralar henüz devlet tarafından verilen para birimleriyle aynı şekilde kullanılmıyor ve paralel veya rakip ekonomik ekosistemlerden ziyade kooperatif olarak çalıştıklarını düşünmenin daha yararlı olduğuna inanıyoruz. Bitcoin'in genişleme potansiyeli çok fazla ve pratik kullanım durumlarının giderek daha fazla önem kazandığını görebiliyoruz, bu da Bitcoin'in davasını uygulanabilir bir sınırsız para birimi olarak oluşturmaya katkıda bulunuyor. ”

 Ancak, CBDC lansman günü yaklaşırken Çin kripto kullanımını azaltmakta. Bir habere göre, Çin’in menkul kıymetler düzenleyicileri Pekin yetkililerini kripto para birimlerinin ülke halkı tarafından kullanılmasını engellemek için önleyici tedbirler almaya çağırdılar. 27 Aralık tarihinde, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC), ticaret, dijital para ipoteği hükümleri ve diğerleri gibi dijital para birimlerinin yeniden canlanma risklerini web sitesinde açıkladı ve bunun merkez bankasının ciddi bir ihlali olduğunu kaydetti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ