Bitcoin’in ilk çıktığı günden bu yana dile kolay 12 yıl geçti. 12 yılın ardından bu icadın artık sadece bir çevrimiçi oyun olmadığı kanıtlandı.

Bitcoin’in ilk çıktığı günden bu yana dile kolay 12 yıl geçti. 12 yılın ardından bu icadın artık sadece bir çevrimiçi oyun olmadığı kanıtlandı. Aksine Bitcoin piyasa testini geçen ve pek çok kişi tarafından gerçek dünyadaki amaçlar için kullanılmakta olan bir varlık haline geldi. Artık öyle bir noktaya geldik ki gazetelerde, televizyonlarda adı popüler web sitelerinde ulusal para birimleri ile birlikte zikredilen bir Bitcoin gerçeği var.

Bitcoin’i anlamak artık zor olmasa gerek. BTC’yi beklenmedik enflasyona karşı bireyi koruyan bir para birimi olarak görmek de mümkün. Özellikle şu günlerde enflasyondan muzdarip olduğumuz bu günlerde Bitcoin ne kadar anlamlı hale geldi değil mi?

Kuşkusuz Bitcoin güvenilir üçüncü şahıslara bel bağlamaksızın değer transferine olanak sağlayan dağıtık mimariye sahip bir yazılım. Başka bir ifade ile dile getirecek olursak. Bitcoin binlerce ağ üyesi arasında merkezsiz bir kodla modern bir merkez bankasının fonksiyonlarını tamamen otomatikleştirmekte, ayrıca öngörülebilir ve gerçekte değişmez hale getirmektedir. Bu kodu değiştirmek kuşkusuz öyle kolay da değil. İşte bu durum Bitcoin’i bariz bir şekilde saygın ve kullanıma hazır hale getirmektedir.

Fiyatının çok artmış olması elbette ki Bitcoin için merak celb eden bir durum. Ancak ondan daha önemli olan ise Bitcoin’in değer saklama çözümlerini gerçekleştirmiş olması. Bitcoin’in dijital çoğu sağlam para birimi olmaya uygunluğu , her şeye hayır diyenlere elbette ki gafil avlayabilir. Netice olarak bakıldığında Bitcoin, dijital çağın teknolojik olanaklarından faydalanarak , insanlığın varoluşu boyunca süregelen bir problemi çözmek için paranın işlevini sunan en yeni teknoloji. İşte saygınlığın bir diğer nedeni de bu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ