Bitcoin için, yaygın olarak kullanılan bir para birimi olma vizyonuyla ilgili olarak karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, ölçeklenebilirliği çevreleyen konulardır.

Bitcoin, Ölçeklenebilirlik ve Merkezileşme Arasında Bir Dengede mi Yürüyor?

Bitcoin için, yaygın olarak kullanılan bir para birimi olma vizyonuyla ilgili olarak karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, ölçeklenebilirliği çevreleyen konulardır. Bitcoin'in proof of work consensus algoritması değişmezlik açısından son derece önemli olmakla birlikte, diğer ödeme biçimleriyle rekabet ederken işlem hızlarına ayak uyduramamaktadır. Bu tartışma, Bitcoin'i bir değişim aracı olarak değil, bir değer varlığı deposu olarak daha uygun olacak şekilde konumlandırıldı.

Untold Stories podcast'inin son bölümünde BitTorrent Yaratıcısı ve Kurucu Bram Cohen, Bitcoin'in ölçeklenebilirlik zorluklarını, yapmak zorunda olduğu ödünleşmeleri ve kral koinin ekosistemindeki işlem ücretlerinin rolünü vurguladı. Zincir üstü ölçeklendirmenin blok zincirini büyütmek için döndüğünü kaydetti.

“Zincir üstü ölçeklendirme dediğinizde, bunun anlamı şudur - hadi blockchain'i daha büyük yapalım. Ve bu, blok zincirini daha büyük yaparsanız tam bir node çalıştırmanın çok pahalı hale geldiği ve bunun oldukça ciddi bir merkezileştirme dengesine sahip olduğu çok bariz bir değişime sahip. ”

Bitcoin ve ikinci en büyük kripto para birimi - Ethereum arasında paralelliklere dikkat çeken Cohen, “Ethereum sadece Bitcoin'in işlem hızının iki katı gibi destekliyor ve zaten düşmeye benziyor ve neredeyse hiç tam node yok.”

Cohen ayrıca Bitcoin ağı içindeki işlem ücretlerinin rolünü ve işlenen işlemler üzerinde faydalı bir etkisi olup olmadığını davurguladı.

Geçtiğimiz yıl, Bitcoin, Glassnode tarafından sağlanan ağ verilerine göre saniyedeki işlemleri açısından istikrarlı bir düşüş gördü. Bu, Bitcoin Cash ile karşılaştırıldığında, Bitcoin üzerinde işlem yapmak için 130X'in üzerinde daha pahalı olduğu gerçeğiyle birleşti. Birleştirilen bu faktörler bir kez daha Bitcoin'in ölçeklenebilirlik sorununu test ediyor ve kral koinin gelecekte kendini bir değişim aracı olarak kurma olasılığını sorguluyor.

Bitcoin’in işlemleriyle ilgili olarak, Cohen “İnsanlar davranışlarını ya işlemleri konusunda daha verimli olarak ya da başka bir zamanda falan işlemler yaparak değiştirecekler ve işlem ücretleri için daha az ödeme yapabilecekler ve bu konuda piyasa dengesi elde edeceksiniz” diyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ