Bitcoin on yıldan uzun süredir şüpheciler ve muhaliflerle uğraşıyor. Satoshi Nakamoto hayatının çalışmalarını halka açık bir şekilde paylaştığında, az bir hevesle karşılandı.

Bitcoin Ölebilir mi?

Bitcoin on yıldan uzun süredir şüpheciler ve muhaliflerle uğraşıyor. Satoshi Nakamoto hayatının çalışmalarını halka açık bir şekilde paylaştığında, az bir hevesle karşılandı. Bunun yerine, geri bildirim çoğunlukla kritikti ve fikrin başarısız olacağı tüm yolları listeledi.

O zamandan beri, protokol gelişti ve Bitcoin üzerine binlerce şirket olmasa da yüzlerce şirket kuruldu. Yine de eleştiri sabit kaldı.

Yüksek profilli ekonomistler, bankacılar, yatırım fonu yöneticileri - İngiltere Kraliçesi dışındaki herkes gerçekten fikirlerini dile getirdi ve Bitcoin'in kaçınılmaz ölümünü öngördüler.

Bir on yıl, saniyede 115 exahashe hash oranı ve daha sonra piyasa değerinde yaklaşık 150 milyar dolar değere ulaşılması  bu tür eleştirmenlerin düzeltilmiş olduğu söylenebilir.

Bitcoin canlı ve iyi - ve her zamankinden daha güvenilir olduğu bile iddia edilebilir.

Bitcoin'i Ne Öldürebilir?

BTC gibi açık kaynaklı, merkezi olmayan ve dağıtılmış bir bilgi işlem ağını kontrol etmek veya yok etmek için yapılan her türlü çaba, aynı anda birden fazla ülke tarafından koreografiye tabi tutulan ve yürütülen küresel bir işlemi gerektirir.

Böyle bir koordinasyon mümkün olsa da, bugünün jeopolitik iklimi böyle bir operasyonu mırıldanmaktan çok ayrıktır. Yine de, bu olasılık sıfır değildir ve Bitcoin'i öldürmek için kullanılabilecek birkaç strateji vardır.

Bir strateji, kötü niyetli bir kuruluşun bir ağın hash gücününn çoğunluğu üzerinde kontrol sahibi olduğu ve sistemi etkin bir şekilde ele geçirdiği% 51 saldırısıdır. % 51 saldırıları BTC'ye yönelik en meşru tehditlerden biridir.

Uzun süredir Bitcoin geliştiricisi Jimmy Song şunları yazdı:

“[Madencilik] ekipmanının [merkezi] üretimi bazı kötü sonuçlara yol açabilir, ancak daha tehlikeli senaryo, hash gücünün yoğunlaştığı bir senaryodur. Özellikle, bir şirket ağdaki hash gücün yarısından fazlasını kontrol edebilir. ”

Böyle bir operasyonun maliyetini göz önünde bulundurun.

Yazım sırasında, BTC'ye % 51 saldırıyı sürdürmek için saatte yarım milyon ABD dolarından fazla bir maliyeti var. Bu rakam sadece saf hesaplama gücünü de göz önünde bulundurur. Tekerlekleri yağlamak ve büyük madencilik çiftliklerini ve havuzlarını katılmaya ikna etmek için gereken ekstra parayı tahmin etmek çok daha zordur.

Buna ek olarak, kârlı olabilmek için bir saatten fazla bir süre Bitcoin'i hileli bir şekilde mayınlamak gerekir. Saatte 556.000 dolar rakamı gerçekten de mümkün olan en düşük tahmin.

Saldırganın, bu özellikleri kimse fark etmeden koordine etmesi de gerekir. Dünya çapında 10.000'den fazla BTC node’u ile, bu kadar çok gözlemciden % 51 saldırısını gizlemek neredeyse imkansız olurdu.

Alarmlar sosyal medya etrafında çalındığında, birçok kullanıcı varlıklarını satmaya başlayacaktı. Ağa saldırmak için harcanan 556.000 doları kurtarmak, piyasa çökmeye başladığında zorlaşır.

Bitcoin Core geliştiricileri, bu senaryo tam yolunu çalıştırmadan önce protokolü saldırganların etrafında çatabilir

Sonuç olarak, saldırganın ağı kar elde etmek istediği varsayılarak, bunun makul olarak etkisiz bir girişim olduğu hemen anlaşılmaktadır.

Ya BTC'yi yok etmek dışında hiçbir ön güdüleri yoksa?

% 51'lik bir saldırı hala devam edecek bir yol olmayacaktı. BTC’nin fiyatı şüphesiz kısa vadede hasar görse de, Bitcoin’in ağı bu tür tehditleri kolayca hafifletebilir ve minimum olayla çalışmaya devam edebilir.

BTC Yasaklanabilir mi?

Elbette olabilir.

Dünyanın herhangi bir ülkesindeki düzenleyicilerin Bitcoin kullanımını yasaklamasını engelleyecek hiçbir şey yok. Herhangi bir anayasal kaygı olması durumunda - düzenleyiciler, BTC'yi mümkün olduğunca hantal ve kullanışsız hale getirmenin yollarını bulabilirler.

Ancak düzenleyici bir yasak Bitcoin'i yok edebilir mi? Hayır gerçek değil.

Kuşkusuz bazı kısa vadeli fiyat sonuçları olacaktır, ancak ağ ve protokol sağlam kalacaktır.

Bitcoin Standardının yazarı Saifedean Ammous gibi alandaki bazı uzmanlar, en iyi kripto para biriminin yasaklanmasının benimsenme (Streisand etkisi olarak bilinen sosyal bir fenomen) üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini savundu.

Bir şeyi gizleme, yasaklama veya örtme girişimi, yanlışlıkla izleyenlerden daha fazla ilgi ve ilgi çeker.

Altcoinlerle Yok Etmek mi?

Teorik olarak mümkün, ancak pek olası değildir.

Bitcoin'in cazibesi, piyasadaki kripto para birimleri üzerindeki teknik üstünlüğünden kaynaklanmıyor. Birçoğu BTC'nin teknik olarak üstün olmadığını ve diğer kripto para birimlerinin daha hızlı işlemler ve daha fazla esneklik de dahil olmak üzere daha iyi özelliklere sahip olduğunu iddia ediyor.

BTC’nin değer önerisi tamamen başka bir yerde yatıyor.

Bitcoin, piyasadaki en nadir, en yaygın olarak kullanılan ve en güvenli kripto para birimidir. İlk hamle avantajından yararlanan ağ etkileri artık en güçlü olanıdır ve bu da rekabette neredeyse aşılmaz bir avantaj sağlar.

Başka bir deyişle, en iyi kripto paraların yok edilmesinin tek yolu modası geçmiş olmaktır - ve bunu yapmanın tek yolu parasal özelliklerini veya özelliklerini geçersiz kılmaktır. Bunun gerçekleşmesi için, hükümetler mevcut fiat para standardından yeni, dijital bir ses para standardına geçmek zorunda kalacaklardı. Şu anda, Bitcoin piyasadaki en sağlam paradır, fiat dahil.

Kullanıcılar Hala BTC İstiyor

Bitcoin'in birçok fazlalık katmanı vardır ve birçok saldırı türüne karşı dayanıklıdır Kapatılamaz, hacklenemez, varoluş dışında düzenlenemez veya herhangi bir şekilde tehlikeye giremez.

BTC'nin ölmesi için daha doğal nedenlerin olması gerekir.

Piyasada değer depolamak için daha iyi, daha güvenli veya daha pratik seçenekler olduğu için insanlar bunu kullanmayı bırakmak zorunda kalacaklardı.

 Şimdilik,% 64 pazar hakimiyeti ile Bitcoin kraldır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ