Santiment'e göre, 50.000 dolarlık direnç seviyesi, Bitcoin'in dört yıllık döngü eğilimini bozduğuna dair şüpheyi kesinlikten ayıran kumdaki çizgi gibi görünüyor.

Santiment'e göre, 50.000 dolarlık direnç seviyesi, Bitcoin'in dört yıllık döngü eğilimini bozduğuna dair şüpheyi kesinlikten ayıran kumdaki çizgi gibi görünüyor. Bazı analistler, dört yıllık piyasa döngüsünün değiştiğine ve Bitcoin yarılanmalar arasındaki orta noktada kapandığı için yarılanma programının artık döngüsel koşulları belirleyemeyeceğine inanıyor.

Yarılanma, çıkarılan yeni blok başına verilen Bitcoin (BTC) ödüllerinin yarı yarıya azalmasıdır. Bir sonraki yarılanma 5 Mayıs 2024 civarında gerçekleşecek ve blok ödüllerini 3.125 BTC'ye düşüreceğim.

4 Nisan'da Santiment blogunda yazan @Alerzio'ya göre, "yoldaki önemli direnç 50 bin dolar." Blog, bu seviyeyi 11 Nisan'daki bir sonraki yarı yarıya kadar kırmanın, geleneksel piyasa döngüsünün kırılma olasılığına ilişkin birçok şüpheyi ortadan kaldıracağını belirtti.

"Fiyat bu seviyenin üzerinde (stabilize) olursa, o zaman 'bu döngü diğerlerinden farklı' diyen teze daha fazla kredi verebiliriz."

Ancak sadece birkaç gün kala, Bitcoin şu anda son 24 saatte yaklaşık %3,31 ve hafta için yaklaşık %6,51 düştü. Cointelegraph verilerine göre 43.528 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin şimdiye kadar dört yarılanma yaşadı ve bunların hepsi Santiment tarafından açıklandığı gibi dört yıl boyunca benzer bir dizi üç olay gördü. Bu döngüden bir sapma başlamış gibi görünüyor:

“Bence Tarih Tam Olarak Daha Önce Olduğu Gibi Olmayacak”

Santiment, geleneksel olarak her yarılanmadan sonra, ağ faaliyeti ile birlikte fiyatın artmaya başladığı bir boğa piyasasının tutulduğunu ve ardından fiyatın tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) yol açan dramatik bir doruğa ulaştığını gösterdi. Bu model, en son Mayıs 2020 yarılanmasından Kasım 2021 ATH'ye kadar gerçekleşti.

Bununla birlikte, genişletilmiş bir ayı piyasası genellikle bir sonraki yarılanmanın ortasında gelir. Santiment, ağ yarılanmanın ortasına yakın olduğu için piyasanın şu anda bu dört yıllık döngünün olası bir sonunun sinyalini verdiğini, ancak henüz genişletilmiş bir ayı piyasasının görünmediğini belirtiyor.

Onchain Bitcoin analisti Willy Woo ilgili bir gözlem yaptı. 20 Mart'ta, Ekim 2021 analizinin bir takibini tweetledi ve önceki piyasa döngüleri tahmin edilebilirken, artık "4 yıllık döngülere sahip olmayabiliriz" dedi.

Ayrıca, 2019'dan bu yana doruk noktasına ulaşmadan gerçekleşen daha kısa ayı ve boğa piyasalarına da dikkat çekti. Woo, yeni öngörülemeyen döngüye arz ve talep arasındaki karmaşık bir etkileşimin hakim olacağına inanıyor ve bu, Santiment'in ağ etkinliğinin 2018'deki son yarılanmadan çok daha yüksek bir oranda arttığına dair bulgularına göre halihazırda oynuyor olabilir. Daha yüksek ağ etkinliği daha yüksek talep anlamına gelir.

 Yatırımcı BTC'de 'bir şeylerin ters gittiği' konusunda uyardığı için Bitcoin ilk olarak Nisan ayında 44 bin doların altına düştü. Bitcoin veri sağlayıcısı Look Into Bitcoin'in kurucusu Philip Swift, sadece dört yıllık döngünün kırılmadığına değil, aynı zamanda “bir süredir yok olduğuna” inanıyor. Woo'ya yanıt olarak 20 Mart'ta attığı bir tweet'te, "$BTC'nin yeni bir büyüme aşamasına geçmesinden önce bir döngümüz daha var," dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ