Bitcoin son birkaç yılda oldukça büyük bir yolculuğa çıktı. Yıkıcı teknoloji olarak bilinmekten, birçok kurumsal yatırımcı portföyünde önemli bir yer edinmeye kadar, dünyanın en büyük ve en eski kripto para birimi birçok anlatıyı doğurdu.

Bitcoin Parasal Enflasyona Karşı Korunma Olarak Kurumsal Favori Haline Geliyor

Bitcoin son birkaç yılda oldukça büyük bir yolculuğa çıktı. Yıkıcı teknoloji olarak bilinmekten, birçok kurumsal yatırımcı portföyünde önemli bir yer edinmeye kadar, dünyanın en büyük ve en eski kripto para birimi birçok anlatıyı doğurdu. Gerçek bir “güvenli liman” olarak görülmeden önce daha uzun bir yol olsa da, hala üzerinde durulmakta olan bir anlatı Bitcoin'in potansiyel bir riskten korunma aracı olması.

Yazım sırasında, Bitcoin 24 saat işlem hacmi 21.1 milyar dolar iken, 9.419 dolar fiyatlandırıldı.

Bitcoin'in önemi akademisyenler tarafından da not edildi. Yakın tarihli Kripto paralar Yatırımcılar İçin Gelecekteki Güvenli Liman Olabilir mi? isimli Bir Bitcoin Vaka Çalışması, “Bitcoin, küresel portföy yatırımlarında çeşitlendirme potansiyeline biraz korunma önerebilir” vurgusu yapıyor.

Araştırma makalesi, Bitcoin, küresel ekonomik aktivite, hisse senedi piyasaları ve döviz piyasaları arasındaki ilişkiyi incelerken, Bitcoin'in güvenli bir liman olma potansiyelini araştırdı. Ayrıca, model beş değişkenten oluşuyordu: BTC Fiyatları, Baltık Kuru Endeks [BDI], Dow Jones Sanayi Ortalamaları [DJIA] Endeksi, USD ‐ Euro döviz kuru ve USD ‐ Yen döviz kuru.

Makalenin bulguları şu şekilde:

“Bitcoin, BDI ve DJIA ile olan ilişkisi karşısında DUSD ‐ Euro ve DUSD ‐ Yen döviz kurundan farklı davranıyor. Bitcoin'in iktisadi faaliyeti [BDI], hisse senedi piyasaları [DJIA] veya döviz [USD ‐ Euro, DUSD Yen] piyasaları ile boğa veya düşüş rejimlerinde anlamlı bir ilişki göstermediği görülmüştür. ”

Ayrıca, Bitcoin'in büyük ölçüde bir düşüş eğilimine geçme olasılığı oldukça düşük olan bir yükseliş aşamasında kalma eğiliminde olduğu gözlenmiştir . Ancak, daha yüksek geçiş olasılıklarına sahipken, bir rejimden diğerine sık sık geçiş yaptığı tespit edilen USD ‐ Euro ve USD ‐ Yen döviz kurlarına bakıldığında durum böyle değildi.

Bitcoin'in potansiyel bir liman olup olmadığı, özellikle COVID-19 pandemisinin zirvede olduğu bir zamanda çok popüler bir argüman olmuştur. Tamamen başarılı olmasa da, Bitcoin'in arz kesintisi olayına yol açan kademeli yükselişi, geleneksel piyasa  başarısız olduğunda bile belirgindir ve ezici risk zamanlarında gerçekten potansiyel bir korunma aracı olarak kullanılabileceğini vurgulamaktadır.

 Bu durum, küresel ekonominin oldukça savunmasız bir durumda olduğu bir zamanda, BTC piyasasına kayda değer miktarda kurumsal sermaye girişi ile de doğrulanmıştır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ