Bitcoin opsiyon seçeneklerinin göreceli volatilitesi, varlığın fiyatı ile aynı seviyede.

Londra merkezli blockchain araştırma firması Skew’e göre, dördüncü çeyrekte bitcoin terim yapısının düzeldiğini ve bunun fiyat riskinden korunma söz konusu olduğunda piyasanın daha da karmaşıklaştığını belirtti.

Bitcoin Daha Az Volatil Hale Geliyor

Fiyatlandırma opsiyon sözleşmeleri için önemli bir ölçüm olan varlığın zımni volatilitesi, BTC fiyatlarının Temmuz ayındaki 13 bin 700 dolarlık yıllık zirveye ulaştığından beri düşüyor.

Şu andan itibaren, Bitcoin, geçici ve yeni çıkan dijital varlıklara bahis oynayarak önemli kazançlar sağlayan spekülatörler tarafından da yönlendiriliyor. Ancak, BTC aslında daha kararlı hale geliyor. Piyasanın beklentileri yerine gerçek fiyat hareketini yansıtan dalgalanma, Aralık ayının sonunda, yüksek fiyat rallisi fiyatına denk gelen mevcut zirvesine ulaştı. O zamanlar, ortalama günlük fiyat değişikliği yüzde 8 civarındaydı.

Bitcoin’in paraya atılan volatilite (ATM IV) Mayıs ayından bu yana ilk kez yüzde 60’ın altına düştüğünde BTC, aynı gün gerçekleşen ani bir yükseliş hareketi yaptı.

Bitcoin Opsiyon Piyasası Büyüyor

Skew'in 2018 araştırma belgesinde belirttiği gibi, BTC opsiyon piyasası daha da kurulduğunda eğri yükselmeye devam edecek. Kripto para madencileri, başlıca emtia piyasaları için tipik olan alış akışının ana kaynağı olmaya devam edecek.

ICE destekli Bakkt'ın 9 Aralık'ta vadeli işlemlerinde Bitcoin opsiyon işlemlerini başlatması bekleniyor. CME Group benzer bir planla geldi - Chicago merkezli vadeli işlem devi, 2020 yılının ilk çeyreğinde Bitcoin seçeneklerini sunacak.

Yatırımcılar, daha fazla kazanç sağlayabilen opsiyon ve vadeli işlemler gibi Bitcoin türevlerine giderek daha fazla yönelmekte, ancak önemli riskler almaktalar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ