En büyük dijital para birimi dolandırıcılarından biri olan PlusToken'ın operatörleri, dolandırıcılığı yürütmekten 11 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

Bitcoin Ponzisi PlusToken Operatörü Çin

En büyük dijital para dolandırıcılığı PlusToken operatörlerinden biri 11 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

Bir Çin mahkemesi ayrıca PlusToken operatörlerine 2,25 milyar dolarlık Ponzi programı rolleri için 900.000 dolara kadar para cezası verdi.

PlusToken, yatırımcıları hızlı ve garantili getiri vaatleriyle cezbetti. Firma, birkaç kişiyi daha getirdi ve dolandırıcılığı Çin, Kamboçya, Malezya, Vanuatu ve Vietnam da dahil olmak üzere diğer Güneydoğu Asya ülkelerine genişletti.

Çin hükümeti, PlusToken dolandırıcılığını Temmuz 2020'de sona erdirerek 109 PlusToken operatörünü tutukladı. Bunlardan 27'si dolandırıcılıkta yönetici pozisyonunda bulundu.

Bir Çin mahkemesi, Ponzi planının kilit operatörlerini mahkum etti. South China Morning Post haberine göre, Jiangsu'nun doğusundaki Yancheng'deki mahkeme Chen Bo ve 13 yardımcı komplocularını iki ila 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Rapor ayrıca mahkemenin 13 kişiye 120.000 yuan (18.285 $) ile 6 milyon yuan (914.000 $) arasında değişen para cezaları verdiğini ortaya çıkardı.

Chen Bo’nun suç ortaklarından biri olan Chen Tao, Çin mahkemesi tarafından dört yıl hapse mahkm edildi.

PlusToken aracılığıyla elde edilen yasadışı kazançların aktarılması ve aklanmasından sorumluydu.

Çin mahkemesi, ele geçirilen fonların Ulusal Hazinenin eline geçmesine karar verdi. Bunlar arasında 194.775 BTC, 487 milyon XRP ve 6 milyar DOGE bulunuyor.

Daha önce bildirildiği gibi, ele geçirilen dijital para birimleri cari fiyatlarla 4,2 milyar dolar değerindeydi.

Yetkililer, PlusToken operatörlerinin 2,6 milyondan fazla yatırımcıyı cezbetmeyi başaran bir piramit planı tasarladığını söyledi.

Yatırımcılara göre operatörler, yatırımcılara dijital para yatırımı yoluyla para kazandıkları konusunda da yalan söylediler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ