Yıllar boyunca, kurumsal yatırım sektöründe Bitcoin'in artan tanınması pazarının büyümesine yansımıştır.

Bitcoin, Portföy Tahsisinde “Risk ve Ödül Profilini” İyileştirebilir

Yıllar boyunca, kurumsal yatırım sektöründe Bitcoin'in artan tanınması pazarının büyümesine yansımıştır. Dünyanın en büyük dijital varlığı, finansal piyasalardaki konumunu yavaş yavaş güçlendiriyor ve büyük bir varlık yönetimi şirketi kısa süre önce varlığın değerini teyit eden bir rapor yayınladı.

50 milyar doların üzerinde varlığa sahip olan VanEck, kısa bir süre önce Bitcoin'in parasal değerini ve bugünün pazarında önemli bir değer deposu olarak özelliklerini vurgulayan "Bitcoin için Yatırım Örneği" başlıklı bir rapor yayınladı.

Araştırmaya göre, Bitcoin içsel değerden ziyade doğal parasal değere sahiptir, çünkü Bitcoin hiçbir şey tarafından desteklenmemektedir. Davranışsal ekonomiye göre, parasal değer (MV) ona bağlı kolektif bir inanç olduğunda bir varlığa eklenir. MV ayrıca, varlık Bitcoin gibi az olduğunda ve dayanıklı olduğu ve güçlü gizlilik özelliklerine sahip olduğu zaman ortaya çıkıyor.

Bitcoin gibi, Altının da Bitcoin’in “Dijital Altın” olarak hizmet etme potansiyelini gösteren ve vurgulayan önemli bir MV'si var.

Bu özelliklere rağmen Bitcoin, Bitcoin’in bir değer  varlığı olması nedeniyle kurumsal yatırımcılarla yeterince büyük bir maruziyete sahip değildir. Büyük saklama görevlilerinin, takas kuruluşlarının, ödeme kuruluşlarının ve transfer hedeflerinin eksikliği de sermaye piyasasında Bitcoin'e karşıdır.

Bitcoin hem zincir hem de zincir dışı MV'yi artırsa da, rapor aynı zamanda Bitcoin’in geçmiş pazar performansının yatırım portföyü ortamına iyi uymasını sağladığını öne sürdü.

Rapor, Bitcoin'i geleneksel varlık sınıfıyla karşılaştırarak, Bitcoin'in kısa ve uzun vadeli dönemlerde önemli varlık endekslerinden daha iyi performans gösterdiğini gözlemledi. Yazının yazıldığı sırada, Bitcoin son 30 gün içinde yüzde 30 artarken, S&P 500 sadece yüzde 2.21 oranında değer kazandı.

Bitcoin'in değerlemesi ayrıca 1 yıl, 3 yıl ve 5 yıl diliminde de büyük geleneksel varlıkları gölgede tutarken, diğer Altın, ABD tahvilleri ve ACWI endeksleri buna ayak uyduramadı.

Bu nedenle, çalışma Bitcoin'in kurumsal yatırım portföylerinin risk ve getiri ödül profilini geliştirebileceğini iddia etti. Raporda ayrıca şu ifadelre de yer verildi:

“Bitcoin'e yapılan küçük bir tahsis, oynaklığını en az düzeyde etkilerken, yüzde 60 özkaynak ve yüzde 40 portföy tahsis karışımının kümülatif getirisini önemli ölçüde artırdı.”

Tüm pozitifleri listelemesine rağmen, VanEck, hepsi ticaret platformlarının hacklenmesi, fiyat dalgalanması, hükümet kısıtlamaları ve ekosistem tasarımlarına bağlı olan Bitcoin ile ilişkili riski ortaya koymadı.

 Dünyanın belirli bölgelerinde devlet düzenlemeleri iyileşiyor ve bir Bitcoin ETF'si genişliyor, bir yatırım aracı olarak Bitcoin durumu daha da güçleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ