Kripto topluluğu, Rusya ile olan çatışmasında çoğunlukla Ukrayna'yı destekledi, ancak Bitcoin, Rusya'ya uygulanan sakatlayıcı yaptırımlardan çıkış yolu olabilir.

 Kripto topluluğu, Rusya ile olan çatışmasında çoğunlukla Ukrayna'yı destekledi, ancak Bitcoin, Rusya'ya uygulanan sakatlayıcı yaptırımlardan çıkış yolu olabilir. Uzmanlar, Bitcoin'e geçmenin Başkan Vladimir Putin'e geri tepebileceğine inanıyor, ancak yine de kriptoyu kullanabileceği şık bir yol belirledi.

Doğuştan bir Rus vatandaşı olan Vitalik Buterin, Başkan Vladimir Putin'i Ukrayna'yı 'anlamsız' işgali için çağıran birkaç kripto liderinden biri. Digital Currency Group'tan Barry Silbert, FTX milyarder kurucusu Sam Bankman-Fried, NFT rock yıldızı Beeple ve daha pek çoğu, hepsi ateşkes çağrısı yaparak çatışma hakkında söz sahibi oldular. Ancak eleştirilmiş olsa bile, Putin'in Rusya'sı bir çıkış yolu olarak Bitcoin'e dönebilir mi?

Putin komşu ülkesini işgal ederken, ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa dahil küresel güçler Rusya'ya sert yaptırımlar uygulamak için bir araya geldi. Rusya petrolünün satın alınmasına karşı bir çağrıyı da içeren bu yaptırımlar, Rus ekonomisi üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir.

Peki, Rusya bu yaptırımlardan kaçınmak için kriptoya dönebilir mi? Eh, bunun için bir dava var. Dünyanın rezerv para birimi olan ABD dolarının aksine, Bitcoin merkezi değildir ve yaptırım uygulanmış kişiler tarafından bile erişilebilir.

 Bazı Uzmanlara Göre Bitcoin Bile Putin'i Kurtaramayacak

Kripto uyumluluk firması TRM Labs'ın hukuk işleri başkanı Ari Redbord, NBC News'e şunları söyledi:

Gerçek şu ki, bu yaptırımlar potansiyel olarak sakatlayıcı olacak ve daha fazla sakatlayıcı hale gelebilir ve kriptonun bu konuda yapabileceği hiçbir şey yok. Çoğu zaman kripto endüstrisinin bu düzensiz Vahşi Batı olduğunu duyarsınız ve bu doğru değildir…

Chainalysis'ten Salman Banaei de aynı fikirde. Şeffaflığı gibi bazılarını kriptoya çeken aynı niteliklerin, onları suçlulara düşman kılan niteliklerle aynı olduğunu söylüyor.

Chainalysis Kuzey Amerika kamu politikası başkanı Salman, “Kriptoya baktığınızda, ilk bakışta fon kaynaklarını gizlemek ve dünya çapında fon transfer etmek için harika bir yol gibi görünen bir pazar” dedi.

Ancak sorun, kripto para birimi transferlerinin gerçek zamanlı olarak takip edilebilmesidir. Son birkaç yılda, hem basit aktivite hem de fon kaynağını gizlemeyi amaçlayan mekanizmalar aracılığıyla kripto aktivitesinin izlenmesi açısından bir dizi teknolojik atılım oldu.

Bir hukuk firması olan WilmerHale'in ortağı Zachary Goldman şunları ekledi: Bir elmas saat çalarsanız, yalnızca bir elmas saat vardır. Ancak 200.000 dolarlık kripto para çalarsanız, bu potansiyel olarak çok çeşitli mekanizmalar aracılığıyla erişilebilir.

Ancak Putin, küresel ticaret ortaklarıyla kripto kullanarak işlem yapmasa da, tıpkı İran'ın yaptığı gibi, diğer ülkelerin uzak durduğu petrolü kripto ticareti yapmak için kullanabilir.

Londra merkezli kripto analitik firması Elliptic'in kurucu ortağı Tom Robinson şunları kaydetti:

Kripto para madenciliği, Rusya'nın fiziksel olarak ihraç edemese bile küresel pazardaki petrol ve gaz rezervlerini paraya çevirmesi için bir yol sağlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ