Dünyanın en büyük stablecoin'inin piyasa değeri, Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenleyici tehditlerle karşı karşıya kalmasına rağmen bir destek aldı.

Dünyanın en büyük stablecoin'inin piyasa değeri, Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenleyici tehditlerle karşı karşıya kalmasına rağmen bir destek aldı.

Stablecoin USDT

En büyük stablecoin olan Tether'in (USDT) ihraççısı Tether Holdings Ltd, toplam piyasa değerinin tarihte ilk kez 64 milyar doları geçtiğini bildirdi.

Şirket, olayı bir "dönüm noktası" olarak nitelendirdi ve bunun kripto para piyasasının stabilcoin'ine "devam eden güven ve itimad"ın bir başka göstergesi olduğunu ekledi.

Ayrıntılı olarak, Tether'in iş modeli, kripto para birimi traderlarına ve yatırımcılarına dijitalleştirilmiş dolar sağlama etrafında döner. Bunu yaparken, şirket onlara dijital varlıklarını ABD dolarına bire bir sabit tutan bir dijital varlık olan USDT'ye park etmenin bir yolunu sunuyor.

Sonuç olarak Tether, kripto traderlarına ve yatırımcılara, dijital varlık satış gelirlerini bir banka hesabına aktarma zorluğunu azaltarak yardımcı olur.

Şirketin iş modeli, kripto endüstrisinde kendini güvence altına aldı, o kadar ki Bitcoin (BTC) ve USDT arasındaki işlemler, Bitcoin ve ABD doları arasındaki işlemlerden genellikle iki kat daha sık gerçekleşiyor.

Artan USDT talebi

Tether yetkilileri daha önce yeni USDT ihraçlarının müşterilerden gelen siparişleri karşılamak için yapıldığını açıklamıştı.

Bu nedenle, yükselen bir USDT piyasa değeri, tüccarların ve yatırımcıların stabil coini satın almak ve Bitcoin ve Ether (ETH) gibi dijital varlıkları satın almak için kullanmak ve/veya yıllık getiri elde etmek için onları getiri çiftçiliği sözleşmelerine koymak isteyebileceğini gösteriyor.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Yükselen bir Tether ihraç oranı, tipik olarak Bitcoin pazarındaki ani artışlarla çakışıyor. Örneğin, USDT'nin toplam piyasa değeri Mart 2020'de 4 milyar dolar civarındayken, Mayıs 2021'de 61 milyar doların üzerine çıktı. Aynı dönemde Bitcoin 4.000 doların altından neredeyse 65.000 dolara yükseldi.

Ayrıca, Bitcoin'in 65.000 dolardan 30.000 dolara düzeltmesi, düz bir Tether piyasa değeri ile aynı zamana denk geldi.

Daha sonra BTC, Tesla'dan Elon Musk ve Twitter'dan Jack Dorsey'den gelen yeni onaylar ve ABD Federal Rezervi'nin gevşek para politikalarının yol açtığı daha yüksek enflasyon korkuları üzerine toparlandı.

Bu arada Glassnode verileri, Tether'in arzının %20'sinin şu anda merkezi olmayan finans projelerinin akıllı sözleşmelerinde kilitli olduğunu bildiriyor.

N.exchange iş geliştirme direktörü Gustavo De La Torre, “Kripto endüstrisi büyümeye devam ettikçe Tether’in sanal olarak daha fazla Tether basmaya devam edeceğini öngörüyorum” dedi ve bunu takip edebilecek potansiyel bir pazar patlamasına işaret etti.

“Büyüyen arz, kripto ekosisteminin kendi sistemine inandığını ve ticaret çiftlerini ABD doları dışında bir varlıkla sabitlemek için bir araç oluşturduğunu gösteriyor.”

Ticari holdingler

Haziran ayında, JPMorgan Chase analistleri, Tether'in büyük ticari kağıt holdinglerinin bankaların şirketin nakitini almak istemediğini gösterdiğini belirtti. Bunun nedeni, ABD Para Birimi Denetleme Ofisi'nin, bankaları yalnızca kripto paraları %100 rezervlerle desteklenen stablecoin ihraççılarıyla çalışmasını emreden yönergesi olabilir.

Bankacılık devi, Tether bankacılık hizmetlerinin sağlanmasının finansal kurumlar için “büyük olasılıkla itibar riski endişelerini artıracağını” da sözlerine ekledi. Bununla birlikte, Tether'in genel danışmanı Stuart Hoegner, JPMorgan'ın bakış açısını küçümsüyor ve şunları söyledi:

“İtibarla ilgili olarak, tam tersini gördüğümüze inanıyoruz: Tether ve şeffaflık girişimlerimizden giderek daha fazla karşı taraf rahat ve bizimle çalışmaya hevesli.”

Yönetmelik izleniyor

Tether'in 64 milyar dolarlık "dönüm noktası" da stablecoin’ler olarak görünüyor, genel olarak düzenleyicilerden daha yoğun incelemeler çekiyor.

ABD Hazine Bakanlığı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Federal Rezerv, dolara sabitlenmiş dijital varlıkların küresel finansal istikrarsızlığa ve kara para aklayıcılar ve diğer çevrimiçi suçlularla ilişkili belirsiz işlemlere neden olma potansiyeli konusundaki endişelerini dile getirdi.

Ancak De La Torre'ye göre kripto traderları, stabilcoinlerin bir ürün olarak uygulanabilirliği konusundaki düzenleyici tehditleri görmezden geldi.

“Düzenleyici baskı artarsa, USDC gibi diğer iyi düzenlenmiş stabilcoinler Amerikan piyasalarına hükmedebilir, ancak Tether dünyanın diğer bölgelerinde hala geçerli olacak.”

Everest'in CEO'su ve kurucu ortağı Bob Reid, Circle'ın USD Coin'in ulusal bir bankacılık tüzüğü almaya çalışarak ABD pazarını kapma girişimine de dikkat çekti. Yönetici, Tether'in ABD'de meşruiyet kazanmak için benzer bir yol izleyebileceğini veya ülkeden tamamen atılabileceğini belirtti.

Reid  ayrıca "Tether, dünya hükümetlerinin yarısının onlardan nefret ettiği bir gerçek olan Binance ile aynı şekilde olma riski taşıyor" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ