Bitcoin Rusya

Ruslar, Bitcoin ticareti ve diğer kripto para birimleri hakkındaki mevzuat üzerine çalışırken, madenciliğin yasalarla engellenme ihtimali söz konusu.

RT tarafından aktarılan habere göre, maliye bakanı yardımcısı Aleksey Moiseev şunları söyledi:

“Bedelleri farklı ve çoğunlukla idari olacaktır. Ama olur da herhangi biri kripto değeri anlaşmalar için üretirse bu kriminal suçlara girecektir ve ona göre cezalandırılacaktır.”

Bakan Moiseev, vergi ödemekten kaçınmak için saadet zinciri ya da piramit şemaları veya şifreli para birimleri oluşturanlara cezai yaptırımlar uygulanacağını doğruladı.

Bakanlık, madencilerin merkezi bir makamla kayıt yaptırması gerektiğini ima etti ve hem şirketlere hem de girişimcilere operasyon kurmalarına izin vereceklerini açıkladı.

Bitcoin, Rusya'da yasal olacak

Devlet mevzuat üzerinde çalışırken Moiseev, Bitcoin ve diğer kripto paralarının alım satımının yasalaştırılacağını vurguladı. Bu yeni yasanın yürürlüğe girmesinin ne kadar süreceği belli değil, ancak en azından birkaç ay alabilir.

Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in Bitcoin ve kripto paraları Ekim ayında sert bir şekilde eleştirmesine rağmen, ülkede durum bu oldukça farklı.

Rusya cumhurbaşkanı, hükümete Temmuz 2018'e kadar Bitcoin ve diğer kripto para birimleri hakkındaki mevzuatı, ICO'lar ve maden ticareti konularını düzenlemesini emretti.

Ülke aynı zamanda ironik olarak, kendi kripto paralarını, madenciliği yapılamayan CryptoRuble'yi geliştiriyor. CryptoRuble'nin devlet tarafından kontrol edileceği ve düzenli Rubles ile değiştirilebileceği bildirildi.

Ayrıca, ülkedeki oy sistemleri için blok zinciri teknolojisinin kullanılma ihtimalini gözden geçiriyor, hatta yakın zamanda bunu test etme planları da var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ