Bitcoin… Paranın geldiği son aşama.

Bitcoin… Paranın geldiği son aşama. Ticaretin siperi, belki de koruması olacak. Paranın değerine uzanacak elleri geri itecek yegane teknoloji. Para ile yönetim arasına çekilmiş bir perde. Ekonomik kriz zamanlarında bireyi koruyan bir can simidi.

Çok gariptir ki, son elli yılımız fiat paranın önemli değer kaybıyla geçiyor. Kah enflasyondan, kah faizden şikayet ediyor. Hayat pahalılığı ise cabası. İnsanlık doların rezerv para birim olmasından bu yana eziyet çekiyor. Oyun belli ki dolar üzerinden refah vaadi dolarla gerçekleşmedi. Gerçekleşecek gibi de durmuyor.

Refah uman insanlar büyük bir esaretin içerisinde buldular kendilerini. Önce dolara muhtaç hale geldiler. Sonrasında ise dışa bağımlılıkla örüldü hayatımızın duvarları. Duvarların içerisine hapsoluncaya kadar da fark edemedi ekonomik özgürlüğünün elden gittiğini.

Değeri elde tutmaya çalışırken parayı da hiç etti insanoğlu. Merkez bankalarının matbaalarındaki makineler bile çığlık atmaya başladılar. Karşılığı olmayan para basmak istemiyoruz diye. Binlerce makine eşlik etti bu sese.

Bitcoin işte böyle bir atmosferde çıktı sahneye. Fiat paranın insana verdiği tahribatı en aza indirmek, gelir eşitsizliğini en aza indirmek ve zengin ile fakir arasındaki uçurumu kapatmak gibi hedefleri var.

Mimsiz medeniyetin değerleri altüst ettiği bir dünyada Bitcoin ve kripto paralar yeni değerlerle bakalım insanlara kaybettiklerini geri verecek mi? Bitcoin sahada coşarken bekleyip göreceğiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ