Bir El Salvador yetkilisi, yetkililerin Bitcoin şehrine erken yatırım yapan işletmeler için özel ödüller sunduğunu açıkladı.

Bitcoin Şehri Daha Fazla Yatırımcı Arıyor – İşte Bu Şekilde Dahil Olursunuz

Bir El Salvador yetkilisi, yetkililerin Bitcoin şehrine erken yatırım yapan işletmeler için özel ödüller sunduğunu açıkladı.
Orta Amerika ülkesi, ikonik Bitcoin şehrini Bitcoin yanardağ tahvillerinin satışından 1 milyar dolar ile kısmen finanse edecekti.
Eylül 2021'de El Salvador, Bitcoin'i yasal bir ihale haline getiren dünya çapında ilk ülke oldu. Şimdi, ülke bir Bitcoin şehri kurmaya odaklanmak istiyor. El Salvador geçen yıl bir Bitcoin şehri oluşturma hedefini açıklarken, planları çeşitli nedenlerle kesintiye uğradı ve ertelendi.

Jeopolitik gerilimler ve kripto kışı kripto sektöründeki yatırımlarda önemli bir düşüşe neden oldu. El Salvador'un Bitcoin şehir planlarını bozan dikkate değer faktörlerdir. El Salvador'un Hollanda büyükelçi yardımcısı Hector Enrique Celarie medyaya, Orta Amerika ulusunun işletmelerin Bitcoin şehrine yatırım yapmasına ve kâr etmesine izin vermek için "ilk gelen, ilk hizmet" yöntemini izleyeceğini söyledi.

El Salvador'un Bitcoin şehrini toplumu genişletmek ve güçlendirmek için bir temel olarak kullanmayı hedeflediğini açıkladı. Bu yüzden bu şehri geliştirmek için bu yönde daha fazla yatırım istiyoruz” dedi. Büyükelçi Yardımcısı Celarie, BTC'yi yasal bir ihale olarak benimsemenin ülke ekonomisini olumlu yönde etkilediğini de belirtti. BTC'nin El Salvadorluların hayatlarını nasıl olumlu etkilediğine dair ilk elden bir tanık olmaları için diğer ülkelerden insanları El Salvador'u ziyaret etmeye teşvik etti.

Bitcoin Şehrini Finanse Etmek

El Salvador ilk olarak Kasım 2021'de bir Bitcoin şehri kuracağını duyurdu. Resmi açıklama, şehrin kalkınma fonlarının 1 milyar dolar değerinde Bitcoin yanardağ tahvili satmaktan geleceğiydi. Bu tahvil, küresel olarak ilk kripto egemen borç ürünüdür.

Boğa piyasasının zirvesi sırasında, birçok yatırımcı bu borç ürününe yatırım yapmaya ikna edildi. Ancak, birkaç gecikme ve kripto pazarındaki gerileme nedeniyle bu çekiciliğini kaybetti. Birkaç hafta önce Paolo Ardoino  BitFinex'in baş teknoloji sorumlusu  popüler bir medya şirketine BitFinex'in El Salvador'un işletme lisansını onaylamasını beklediğini söyledi.

Hükümetin dijital menkul kıymetler faturasını geçene kadar herhangi bir işletme lisansı vermeyeceğini de sözlerine ekledi. Başlangıçta, hükümet Tasarıyı geçen ay sonuna kadar geçireceğini belirtti. Ancak şu an itibariyle Bill veya Bitcoin tahvil lansmanı ile ilgili herhangi bir güncelleme sağlamadı.

El Salvador'un Bitcoin deneyinde sıkıntılar olsa da, pozitifler negatiflere ağır bastı. İki gün önce, bir Bitcoin kart ödeme platformu olan CoinCorner, El Salvador genelinde Yakın Alan İletişimi (NFC) kart okuyucuları kurmayı planladığını duyurdu.

Dokun ve öde özelliği, El Salvador'daki Bitcoin sahiplerinin BTC'lerini bu NFC kart okuyucularının bulunduğu yerlerde harcamasına olanak tanır. Bu hizmet, perakende BTC işlemlerini kolaylaştırmak için yıldırım ağı (ln) üzerine kurulmuştur. Dünya çapında birçok kartlı ödeme hizmeti, BTC sahipleri için BTC ödemelerini kolaylaştırmak için yıldırım ağı ile entegre edilmiştir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ