Simyacılar, sıradan metalleri altına dönüştürmek isteyen eski bilim adamları, Bitcoin ile gurur duyabilirler.

Bitcoin Simyası: 100 Gram Altın Karşılığı BTC Sekiz Tonluk Altın Değerine Ulaştı

Bloomberg editörü John Authers, riskten korunma fonu olan Hindsight Capital LLC'nin 100 gram altını on yılda yaklaşık sekiz tona çevirebileceğini tahmin ediyor.

On Yılın Hikayesi

Bitcoin'in fiyatı, on yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 9 milyon arttı ve 2010'ların en iyi yatırımı seçildi. Şimdiye kadarki en başarılı riskten korunma fonunun performansını modelleyen Hindsight, 2010 yılında satın aldığı 100 dolarlık BTC'yi sattıktan sonra 23,3 milyon dolarlık bir zenginliğe sahipti. Dijital versiyonuna 100 gram altın yatırım yapan Hindsight müşterileri bugün itibariyle 7,2 milyon gramlık bir varlığa ulaşacaklardı.

Ancak, Hindsight Peter Schiff'in tavsiyesini dinleyecek olsaydı, değerli metal fiyatlarının tüm bu yıllar boyunca zar zor değiştiği göz önüne alındığında, muhtemelen küçük kazançlarla sonuçlanacaktı. 2010 yılında 100 doların altına yatırılması ancak on yılın sonunda 134 dolarla sonuçlanacaktı.

İleriye bakmak

Yazarlar, blockchain teknolojisinin dönüştürücü potansiyelinin, mükemmel korunma fonu Hindsight gibi ticaret yapabilecek kadar şanslı olan herkese kar almayı önereceğini yazıyor. Bloomberg analisti böyle devasa kazançların sürdürülebilir olmadığını söylüyor.

"Oradaki birinin bu ticareti aslında on yıl önce koyması olası olmayan bir durumda, kar almanızı tavsiye ederim. Blockchain, dönüştürücü teknoloji olduğunu kanıtlayabilir, ancak bu tür kazançlar sürdürülebilir değil."

Bununla birlikte, bazı uzmanlar, Bitcoin'in 2020'lerde önceki on yıldaki korkunç getirilerine rağmen hala ABD hisse senetlerinden daha iyi performans gösterebileceğine inanıyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ