Para basımı, birçok merkez bankasının nicel rahatlamayı etkileme sürecinde olduğu bir zamanda büyük bir iş olmalı.

Bitcoin, Sınırsız Para Basımına Alternatif Olabilir

Para basımı, birçok merkez bankasının nicel rahatlamayı etkileme sürecinde olduğu bir zamanda büyük bir iş olmalı. Ancak, para basmanın hala gerekli bir hareket olduğu gerçeği, fiat para birimlerinin gerçekte ne kadar eskidiğini kanıtlıyor. Bitcoin buna bir alternatif olabilir.

Para Basmak

ABD Federal Rezervinin günde milyarlarca dolar basmaktan çekinmediği görülüyor. Yine de, mevcut ekonomi ve para basma işi aslında bunun bir ödeme şekli olarak ne kadar eski olduğunu gösteriyor.

İngiltere'nin banknot yazıcısı De La Rue, kısa bir süre önce şirketin hisse fiyatı düşüldükten sonra devralma için potansiyel bir hedef haline geldi. Şirket, geleceğini çevreleyen 'maddi belirsizlik' olduğunu açıkladı ve hisselerinin neredeyse dörtte birini atmasını sağladı.

Paranın geleceğinin somut olamayacağına dair daha iyi bir gösterge varsa, o da para basanların- yüksek talep olmasına rağmen kendi geleceklerinden emin olmadıklarıdır.

Nakit İhtiyacını Kaybetmek

Nakit, yüzlerce yıl para ve ödeme teminatı olmasına rağmen, nihai çözüm asla olmayacaktı. Dünya, son birkaç yüz yıl içinde paranın gelişimine şahit oldu ve bir sonraki devrim bize kalmış gibi görünüyor.

Bitcoin henüz paranın evrimine cevap olarak kendini kanıtlamamış durumda ancak dijital sürücüyü nakitsiz bir topluma yönlendirmeye yardımcı olduğunu söylemek doğru olur. Aslında, İsveç, yalnızca dijital para kullanan bir toplum olma peşinde koşmadan, paradan uzaklaşmaya başladı bile.

Şimdi, bu küresel hareketin basılı paradan uzak bir göstergesi olarak De La Rue ile, eski işlerin eski yönteminin kullanılmaya başlandığı yeni bir döneme ulaşılmaktadır.

De La Rue'nin CEO’su Clive Vacher, birçok üst düzey yöneticinin gemiye atladığı “benzeri görülmemiş bir değişim döneminden” geçildiğini vurguluyor.

Geleneksel Sistem

Bu para basım işinin zor durumda olduğu gerçeği aynı zamanda mevcut geleneksel finansal sistemin feci kısımlarını da göstermekte. Birçoğu Bitcoin'in çalıştırmak için büyük miktarda elektrik kullandığına dikkat çekmekte ancak sistem darphane, para basımcıları, bankalar ve diğer finansal kurumları içeren tüm finansal ekosisteme göre çok daha az zararlı.

Dahası, Bitcoin maddi olmayan bir şekilde işlemekte yani kağıt para basma veya madeni para basma gibi kaynaklara ihtiyacı bulunmuyor. Ayrıca, bu malzemelerin biriktirilmesinde enerji kullanımı ve para üretimi de dikkate alınmalı. Dünyanın ilk kripto para biriminin çözmesi gereken birkaç sorun daha bulunuyor ancak bu endişeleri denemek ve düzeltmek için yol aldığını da söylememiz gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ