Suçlular her türlü enstrümanı kullanmaya meyillidirler.

Suçlular her türlü enstrümanı kullanmaya meyillidirler. Bitcoin de kuşkusuz bu enstrümanlar arasında yer alıyor. Neticede Bitcoin para için bir teknoloji olup paranın suçlular için her zaman kullanışlı olduğunu görmekteyiz. 

Herhangi bir para birimi suçlular tarafından suç için kullanılabilir, ancak Bitcoin kalıcı defterinin özellikle mağdurların soruşturulabileceği suçlar için Bitcoin 'i oldukça elverişsiz bir hale getirmektedir.

 Bitcoin mağduru olmayan suçlar için kullanılabilir. Bu nedenle mağduru olmadığı için eylemi yapan suçlunun kimliğini araştıracak kimse de bulunmayacaktır. Gerçekte yirminci yüzyıl propagandası olarak görülen şey aşılırsa mağdursuz suç diye bir şeyin olmayacağı gayet net bir şekilde anlaşılacaktır.

Bir eylemin mağduru yoksa o bir suç değildir şeklindeki söylem kimi kanun yapıcılarının inanmak istediği şekilde yasa yapma imtiyazları hakkında inanmak istedikleri şeydir.Bu yasadışı ancak ahlaki eylemler için  Bitcoin kullanışlı bir enstrüman olabilir. Zira dava açacak bir mağdur ve faili yakalayacak kimse bulunmamaktadır.Zararsız faaliyet blokzincirinde herhangi bir nedenden yapılmış bir bireysel işlem olarak görülecektir. 

Yukarıdaki cümlelerden hareketle özellikle şans oyunları platformlarında yani online kumar ve sermaye kontrollerinden kaçınmak gibi mağduru olmayan suçlarda Bitcoin kullanılacak iken , cinayet ve terörizm gibi suçlarda Bitcoin kullanılması pek muhtemel değildir.

 Bu bağlamda blokzincirinin her şeyi kaydeden ve değişmez yapısı nedeniyle Bitcoin 'in suçlular için kullanılan bir araç olduğunu söylemek doğru bir yaklaşım olmamaktadır.Bitcoin korkulacak değil , aksine barışçıl  ve müreffeh bir geleceğin ayrılmaz parçası olarak benimsenmesi gereken bir araçtır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ