2009'daki başlangıcından bu yana birkaç iniş ve çıkışla yolunu bulan Bitcoin (BTC), artan rekabete rağmen piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olarak konumunu korumayı başardı.

Bitcoin Tabanlı Hizmetlerin Genişletilmesi

2009'daki başlangıcından bu yana birkaç iniş ve çıkışla yolunu bulan Bitcoin (BTC), artan rekabete rağmen piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olarak konumunu korumayı başardı.

Yine de, Ethereum gibi diğer ağlardan farklı olarak, Bitcoin ağı, yerel belirtecinin kullanım durumlarını genişletme konusunda çok fazla deney yapmadı. Bu sınırlı kullanım durumu, Bitcoin ağının çekirdek mimarisi nedeniyle değil, çoğunlukla topluluk, ağın temel özelliklerini  güvenlik ve likiditeyi korumaya odaklandığı için.

Sonuç olarak, sınırlı kullanımlarına rağmen toplam kripto piyasası kapitalizasyonundaki payına kadar hakimiyet sağladıktan sonra bile BTC, bir değer deposu olma anlatısını sürdürdü.

Bitcoin'in geliştirme topluluğu, ağın ana zincirine yeni özellikler uygulamak söz konusu olduğunda her zaman muhafazakar olmuştur. SegWit ve Schnorr Signatures gibi geçmiş yükseltmelerin ve hatta en son Taproot yükseltmesinin bile uygulanması çok uzun zaman ve tartışma gerektirdi.

Ancak, eski ağ için işler değişmeye başlıyor. Gelişen yan zincirler, 2. katman ölçekleme çözümleri ve akıllı sözleşme protokolleri, Bitcoin ağının ölçeklenebilirliğini genişletmek ve temel özelliklerinden ödün vermeden vakaları kullanmak için öncü çabalardır.

2012'den bu yana Bitcoin ağına daha fazla programlanabilirlik ve ölçeklenebilirlik getirmek için birkaç girişim olsa da, 2018'den bu yana Bitcoin tabanlı yeni bir çözüm dalgası ön plana çıktı. Son birkaç yılda, Lightning Network gibi Bitcoin tabanlı projeler, RSK ve Yığınlar, Bitcoin ağı ve yerel belirteci için birçok yeni kullanım senaryosunun kilidini başarıyla açtı.

The Block Research tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre, “Ana ağ dağıtımlarından bu yana birkaç kısa yıl içinde Lightning Network, RSK ve Stacks kendi ilgili ekosistemlerini kuluçkaya yatırmaya başladı. Bu ağlar üzerine inşa edilen veya bu ağlarla ortaklık yapan başlıca ekosistem katılımcıları.”

Bu projelerin Bitcoin tabanlı hizmetlerin hızla genişlemesine nasıl yardımcı olduğuna daha yakından bakalım.

Yeni Fırsatların ve Çeşitli Kullanım Durumlarının Kilidini Açmak

DeFi'den NFT'lere, varlık ihracından ödeme protokollerine, genel amaçlı ağlara ölçeklendirme çözümlerine kadar, bu yeni proje türleri, büyük ekosistem oyuncularının üstlerine inşa ettiği veya onlarla ortak olduğu muazzam bir büyümeye tanık oluyor.

Örneğin, Bitcoin ekosistemi için 2. katman ölçeklendirme çözümü ve ödeme kanalı ağı olan Lightning Network, eski ağın işlem kapatma hızı ve gaz maliyetlerindeki ani artışlarla ilgili sorunlarını çözer. Lightning Network, Bitcoin'in ana katmanından yürütmeyi alarak ve zincir dışı her işlemi kaydederek, her işlemin ortalama maliyetini düşürürken daha yüksek ölçeklenebilirlik sunar.

Platform, Bitcoin ağının çoklu ağının yanı sıra akıllı sözleşme işlevselliğinden yararlanıyor.

İmza cüzdanları ve zaman kilidi işlemleri, mikro ödemeleri cüzi bir ücretle bir fincan kahve için ödeme yapmak, vb. güçlendirmek için özellik taşır . Bitcoin'in temel katmanında mümkün olmayan bir şey. Zincir içi ve zincir dışı işlemlerin bir karışımını kullandığından, kullanıcıların Bitcoin'in 10 dakikalık blok onay süresi konusunda endişelenmeleri gerekmez.

Lightning Network, çok çeşitli kullanım durumlarına hizmet eder ve kriptoyu kabul etmeye istekli ticari mağazalar, bireyler ve kuruluşlar tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır. Aslında Lightning Network, El Salvador, Meksika ve diğer birçok ülkede çeşitli ödeme çözümleri sunuyor. Lightning Network hizmetlerini kullanan bazı tanınmış markalar arasında Kraken, Bitrefill, Cash App, Bottlepay, Bluewallet, Fold, Open Node, Chivo, Strike ve River Financial sayılabilir. Yeni kullanım durumlarına daha da genişleyen Lightning Labs, Lightning Network ve BTC teminatlı bir stabilcoin için varlık ihraç planlarını açıkladı.

Ardından, BTC kullanıcılarının gelişen OpenFi, DeFi ve NFT ekosistemlerine katılmasını sağlamak için Bitcoin'in çekirdek katmanının güvenliğinden yararlanan Bitcoin ağı için umut verici bir akıllı sözleşme yan zincir çözümü olan RSK (Rootstock) var. Platform ayrıca Solidity akıllı sözleşmeleri için yerel düzeyde destek sunarak Bitcoin ağında zincirler arası çözümleri daha da etkinleştiriyor.

RSK ağındaki toplam kilitli değer (TVL) şu anda 67.25 milyon dolar ve sabit para tabanlı projesi MoneyOnChain (MoC) toplamın %46'sına katkıda bulunuyor. BTC ödünç verme, borçlanma ve marj ticareti için gözetimsiz ve izinsiz akıllı sözleşme tabanlı sistemler açısından, RSK tabanlı platform Sovryn yeni standartlar belirliyor. RSK'nın altyapısı şu anda Defiant, Chainbeat, Oracle Money on Chain (oMoC), GetBlock, Math Wallet, Beexo, Decent ve daha pek çok projeye ev sahipliği yapıyor.

RSK ayrıca Bitcoin ağının NFT arenasına genişlemesine yardımcı oluyor. Yakın zamanda Bitcoin blok zinciri için (ve üzerinde) bir NFT pazarı geliştirmek için Nifty Labs ile ortaklık kurdu. Platform kısa süre önce Carnaval'ı başlattıBitcoin ağı, RIF Marketplace Engine üzerine inşa etmek için RSK'nın tak ve çalıştır çözümü kullanılarak oluşturulan NFT platformu. Bunun üzerine, RSK ekibi ayrıca RSK standardı NFT'leri Ethereum'un ERC-721 NFT'lerine bağlayan bir NFT köprüsü geliştirdi.

Son olarak, Bitcoin ağı için akıllı sözleşme protokolü olan Stacks var. Stacks, benzersiz Transfer Kanıtı (PoX) konsensüs algoritması sayesinde Bitcoin'in temel altyapısının yeteneklerini genişletiyor. Stacks platformu, iki bağımsız blok zinciri arasında bir fikir birliği algoritması sağladığı göz önüne alındığında, Bitcoin ağı için 2. katman ölçekleme çözümlerinden ve yan zincirlerden farklıdır. Sonuç olarak, akıllı sözleşme işlevselliğini Bitcoin'in güvenliği, istikrarı ve likiditesi ile sorunsuz bir şekilde birleştirir, böylece daha hızlı ödeme ve ultra düşük işlem maliyetleri sunar.

Esasen, Stacks, Bitcoin'in çekirdek protokolünde herhangi bir değişiklik yapmadan Bitcoin blok zincirindeki DeFi ve NFT ilkellerinin kilidini açar. Neredeyse bir yıl önce piyasaya sürülen Stacks, şu anda yaklaşık 13,19 milyon TVL'ye sahip. Stacks üzerine inşa edilen projelerin sayısı katlanarak artıyor.

GoSats, Hiro Wallet, Ryder ve Xverse gibi dijital cüzdan hizmetleri, Alex, Arkadiko, LNSwap, Stackswap ve Zest Protocol gibi DeFi protokolleri, CityCoins gibi token hizmetleri ve PlanBetter gibi istifleme havuzları gibi birçok proje şu anda Stacks'tan yararlanıyor. Bitcoin ağı için daha da yeni kullanım durumlarının kilidini açmak için blockchain altyapısı. Buna ek olarak, Stacks kendisini Bitcoin NFT'leri için gidilecek alan olarak da konumlandırdı. Boom, Byzantion, Gamma ve Superfandom gibi platformlar, Stacks üzerine kurulu en çok hasılat yapan NFT ekosistemleri arasındadır.

Ayrıca, hem RSK hem de Yığınlar, BTC madencileri için yeni gelir akışlarının kilidini açtı. RSK'nın birleştirme madenciliği ve Stacks'ın PoX konsensüs mekanizması, BTC madencilerinin atıl BTC'lerini çalıştırmalarına ve karşılığında makul getiriler elde etmelerine olanak tanır.

Bu ilerlemelerin yanı sıra, diğer olumlu göstergeler, Bitcoin ağını daha yeni sınırlara genişletme ivmesinin altını çiziyor. Devam eden girişimler arasında, Trust Machines'in uygulamaların gelişmesi ve kullanıcıları Bitcoin'e dahil etmesi için gereken altyapıyı oluşturmak için son 150 milyon dolarlık bağış toplama turu, Block'un (eski adıyla Square) Bitcoin odaklı merkezi olmayan bir değişim oluşturma çabalarının yanı sıra ağa devam eden bağlılığın altını çiziyor.

Birlikte, bu platformlar ve bunların üzerine inşa edilen projeler, temel özelliklerinden hiçbirinden ödün vermeden Bitcoin ağının dinamiklerini değiştiriyor. Bu platformlar ve projeler altyapılarını daha da geliştirdikçe, Bitcoin için birkaç yeni kullanım durumu beklenenden daha kısa sürede ortaya çıkacak . Bu, BTC'nin anlatısını bir değer deposundan getiri getiren bir varlığa dönüştürebilecek bir şey.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ