1. Mt. Gox

  • Hack Tarihi: 19 Haziran 2011 | 2014
  • Hacklenen Miktar: 2609 BTC | +750,000 BTC

Mt.Gox en ünlü hack olaylarından biridir. Japonya merkezli Bitcoin borsası Mt.Gox 2010 yılından beri hizmet vermekte olan en büyük Bitcoin borsalarından biriydi. Fakat bu borsanın iki kez hacklenmiş olduğunu çoğu kişi bilmiyor. 

İlki Haziran 2011'de, bilgisayar korsanının Mt.Gox'un denetçisinin kimlik bilgilerini ele geçirdikten sonra 2609 Bitcoin çalmasıyla gerçekleşti çünkü Bitcoinlerin transferini engelleyebilecek bir ikinci anahtar opsiyonu yoktu. Bu, durum Mt.Gox'un sistemini askıya alınmasına yol açtı. Mt.Gox işlemleri birkaç gün boyunca durdurdu; ancak pazarda kendilerini ayakta tutuyorlardı ve kullanıcıların güvenini tekrardan kazanabildiler.

İkinci saldırı, 2014 yılında, Mt. Gox borsası dünyada ki Bitcoin işlemlerinin yaklaşık % 70'ini gerçekleştiriyordu. Bu sefer, hacklenen BTC miktarı ise Mt.Gox'un iflasına sebep oldu. Öncelik olarak Mt. Gox, işlemleri durdurdu ve 750.000'den fazla BTC (yaklaşık 350 milyon dolar) borsadan kayıp olduğunu söyledi. Maalesef yatırımcılar fonlarını kaybetti ve para iadesi yapılmadı.

2. BitFloor

  • Hack Tarihi: Eylül 2012
  • Hacklenen Miktar: 24,000 BTC

Eski zamanlara ait Bitcoin borsası 2012 yılında hacklenmişti. Hackerlar "private key" olarak bilinen özel anahtarlara bir şekilde ulaşmayı başarmış ve bu yüzden küçükte olsa bir miktar Bitcoin çalınmıştı. Tabiki ozamanlar için küçük olan bu miktar günümüzde ciddi miktarlara tekabül etmekte. Bu olaydan sonra BitFloor banka regülasyonları tarafından kapanmak zorunda kaldı.

Kurucu Roman Shtylman 2013'te şunu yazdı:

Durumumuzun kontrolümüz dışında olması nedeniyle BitFloor'un tüm ticaret işlemlerini süresiz olarak durdurması gerektiğini üzülerek bildiririz. Maalesef ABD banka hesabımız kapatılacak ve geçmişte sahip olduğumuz USD mevduat ve çekim miktarını sağlayamayacağız. Bu nedenle, işlemleri durdurma kararı verdim ve bütün paraları geri verdim. Önümüzdeki günlerde herkesin fonlarını almasını sağlamak için tüm müşterilerle birlikte çalışacağız. İsteğinizi işleme koyarken lütfen sabırlı olun. -Founder – bitfloor.com

3. Poloniex

  • Hack Tarihi: 4 Mart 2014
  • Hacklenen Miktar: Tüm Bitcoinler'in %12.3 lük kısmı (97 BTC)

Bitcoin ve altcoinlerin en yoğun hizmetini veren borsalardan biri olan Poloniex 2014 yazında saldırıya uğradı. Çalınan/kabolan Bitcoinlerin kesin sayısı şirket tarafından paylaşılmadı, ancak Bitcointalk forumunda saldırının ayrıntılı bir açıklaması yapılmıştı.

Temel olarak, bilgisayar korsanları Poloniex'in hatalı bir geri çekme kodundan faydalanabiliyorlardı.

Poloniex bir süre operasyonlarını askıya aldı ve forumda, tüm Poloniex sahiplerinin fonlarının% 12,3 oranında azaltılacağını ilan etti. Poloniex hala işlemere devam etmekte, paralarını kaybeden kullanıcılar eğer müşteriler şirkete maduriyet hakkında bilgi vermiş ise, şirket hesapları kontrol ettikten sonra geri ödemelerini yapmıştır.

Son zamanlarda Poloniex teki durumlar pek iç açıcı olmasada hala en çok altcoinin bulunduğu borsa hala Poloniextir. 2017 yılında da kesin olmamakla birlikte hala bir güvenlik açıklarının olduğu ve hackerların fidye istediği hakkında bir haber yayınlanmıştır.

4. Bitstamp

  • Hack Tarihi: 4 Ocak 2015
  • Hacklenen Miktar: 19,000 BTC

Slovenya Bitcoin borsası 2011 yılında Mt.Gox'a alternatif olarak kuruldu. Ancak ne yazık ki, Mt.Gox'un güvenli bir alternatifi olmadı, çünkü 2015'te saldırıya uğradı.

4 Ocak 2015'te, Bitstamp'ın operasyonel sıcak cüzdanı, anonim bir bilgisayar korsanı tarafından saldırıya uğradığını ve 19.000 BTC (5 milyon dolar değerinde) kaybolduğunu açıkladı.

Olaydan sonra Bitstamp, bu uyarıyla işlemleri askıya aldı:

Bitstamp hala çalışmaya devam ediyor ve kullanıcıların güvenini kazanabiliyor. Saldırıdan bu yana, operasyonel amaçlar için BitGo multisig cüzdanları gibi katı güvenlik önlemlerini almıştır.

5. Bitfinex

  • Hack Tarihi: Ağustos 2016
  • Hacklenen Miktar: 120,000 BTC

Bu, Mt.Gox'un ardından yapılan ikinci en büyük Bitcoin hack işlemiydi. Bu olayın sonucunda 120.000 BTC (72 milyon dolar değerinde) bir varlık Bitfinex kasasından çalınmış oldu.

Bunun nedeni, saldırganların Bitfinex ve BitGo'nun multisig cüzdan mimarisinde ki güvenlik açığından yararlanabilmeleri oldu.

Ama iyi olan şey, Bitfinex, ABD Doları cinsinden indirilebilen mağdurlar için BFX belirteçleri çıkardı ve bu nedenle, yatırımcılarının çoğunun parasını, aşağıdaki çizelgeye göre yavaş yavaş ve istikrarlı bir şekilde geri ödemesi sağlandı.

Bitfinex faaliyet göstermeye devam ediyor ve şu anda kripto dünyasında BTC / USD çifti üzerinde en yüksek hacimlerden birine sahip.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ