Bitcoin fiyatları toparlanıyor mu?

Merhaba arkadaşlar Bitcoin fiyatlarındaki keskin düşüş geçtiğimiz son iki günde biraz durulmuş durumda ve hareket yönü yatay olarak devam etmekte.

30 dakikalık grafiğe baktığımızda düşüş trendini yukarı yönde kırmış bulunmaktayız ve fiyatlar yatay bir hareket halinde eğimsel olarak ise yukarı yönlü bir eğim göstermekte.

Hacimsel olarak baktığımızda bir panik havası oluşmasıyla birlikte yüksek hacimli işlemler yapılarak satışlar gerçekleştirilmiş. Arkadaşlar bunları satan biri varsa alan biride var bildiğiniz gibi alan kişiler bukadar yüksek hacimli Bitcoin miktarını alırken zarar etmek amacıyla almadılar. Kanalın sonunda olan ilk yükselişte bu alışların satışları gelmemiş. Yani plan biraz daha farklı diye tahmin ediyorum.

Pazartesi günü olacak consennus festivalinden sonra Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatlanmalarında artış görmemiz muhtemel olacağından satış yapan kişiler daha alttan alabilme amacıyla satış yapmış olabilirler. Tabi ki burada bahsettiğim 9700$ seviyesinden başlayan geri çekilmedir. Hacim incelemesinde gördüğüm şey bir panik havasının yaşandığıdır.

4 saatlik grafiğimizi incelediğimizde; başlangıç noktasında olan hacime dikkat ederseniz son günlerde yaşadığımız hacimli satışlar bu satışlar olabilir. Ve muhtemelende öyle olduğunu düşünüyorum fakat burada fiyatın daha fazla aşağı inmemeside bu kâr satışlarının erken olduğunu gösteriyor olabilir. Yani fiyatın 11.000$ seviyelerine gitme beklentsi var ise neden neredeyse en dip seviyeden alınan Bitcoin ler satılsın diye bir anti tezde üretebiliriz.

Günlük grafiğimize baktığımızda Tom Demark sayımına göre 7 gündeyiz ve son olarak 2 günümüz daha var ve gördüğünüz gibi yükşeliş trendi çizgisi aynı zamanda desteğimiz olan bu trend üzerinde kalmaya devam ediyor fakat yukarıdan gelen düşen trend çizgisi ile yükseliş trendi arasına sıkıştık ve bir tarafa patlaması gerekiyor. Tom Demark sayımına göre değerlendirme yaparsak bu patlamanın artış yönünde olması gerektiğini düşünüyorum.  Çünkü maksimum 2 gün daha düşüş trendinin devam etmesi ve sonrasında 9 günlük bir yükseliş trendinin gelmesini destekleyen consennus festivali ile birlikte biribirini destekleyen unsurlar olabilir.

Aksi halde yükseliş trendi göremezsek ilk destek olarak 8000$ seviyesine geri döneceğimizi söylemek yanlış olmaz 8000$ seviyesinde Bitcoin'in ciddi bir support buyer desteği bulunmakta bu yüzden artık fiyat skalamız +1000$ yükselmiş olarak kabul edebiliriz. Geçen çöküşteki gibi bir değerlendirme yaparsak Bitcoin fiyatları kendi madencilik maliyetinin altına ya belirli güçler tarafından indirilemiyor yada talep inmemesi yönünde oluyor. Yani 6400$ seviyesinde 1 saat bile kalmadık ve 6800$ seviyesine ikinci gün geldiğimizin sonrasında 10020$ seviyesine kadar bir yükseliş yaşadık.

Heiken Ashi mum yorumuna göre ise henüz belirsiz bir mum almadık buda bize düşüşün devam edebileceğini gösterdiği gibi mumlar arasındaki kapanış uzunluğuna dikkat ederseniz; 6. güne denk gelen mum en düşük fiyatı 7.güne denk gelen mumun fiyatından daha aşağıda yani artık günün en düşük fiyatı yükselmeye başlamış buda tom demark sayımı ile desteklenirse zaten trendin artış trendine geçmesi eli kulağında.

RSI indikatörü 40 seviyesine çarpıp başını yukarıya doğru çevirdi yani RSI 40 ve 60 seviyeleri herzaman bahsettiğimiz gibi gene bir destek noktası oldu buradan RSI'ın yukarıya doğru gitmesi potansiyel çıkış trendine can verecektir. Aynı zamanda Stoc RSI ile birkaç gündür aşırı satış bölgeisnde yani bize anlatmak istediği Bitcoin yeteri kadar satıldı buradan yapması gerken hareket yukarıdır demek istiyor. Yani bildiğiniz gibi en dipte olan indikatörler canlanacaktır.

MACD sat sinyaline devam ediyor Tom Demark sayımına göre trend değişimi gerçekleşirse al sinyali vermeye başlayabilir. Aynı zamanda Vortex indikatörüde sat sinyali vermekte yine bildiğiniz gibi bu inkatörler olanı götermektedir olacağı sadece tahmin edebilirsiniz. Tahminsel konuştuğumuz için indikatörleri ters mantıkta kullanmakta işimize yarıyabilir. Yani MACD sat diyor ve MACD al dediğinde bazen iş işten geçmiş oluyor. MACD nin daha kısa vadeli ortalmasının daha uzun süreli ortalamasını aşağıdan yukarıya keserek al sinyali vermesini birkaç gün içinde beklemedeyim. Ay sonuna kadarda 11.000$ seviyelerini göreceğimizi düşünüyorum. Fakat bu durum gerçekleşmez ve tam tersi olursa işte ozaman ayı trendine girmeye doğru gidebiliriz.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ