Fiyatlarda ki kısa süreli artış yerini düşüşe mi bırakıyor?

Merhaba arkadaşlar, Bitcoin fiyatlarındaki artış devam edecek mi? Yoksa yerini düşüşemi bırakacak ilerleyen günler içinde neler olma ihtimali olabilir isterniz bir inceleyelim;

Grafiğe baktığımızda Tom Demark Count indikatörümüzün bize gösterdiği yeşil seride 9. mum kırmızı olarak bize satış sinyalleri vermeye başladı ve serinin son günü olması nedeniylede yakın bir zamanda geri dönüş başlaması olası duruyor. Grafikte gördüğünüz gibi 19.880$ seviyesinden gelen düşen trend çizgiside bir kaç gün önce yukarıya doğru kırıldı. Bu olası düzeltme kendini göstermek isterse düşen trend çizgisinin üstünde kalarak olası bir boğa trendinin önünü açabilir.

Yani önümüzdeki günlerde olası bir düşüş yaşanırsa, bu düşüşün 7200$ üstüde tutunması bize Bitcoin açısından olumlu haberler verecektir. Diğer olası bir durum ise fiyatların düşen trend çizgisini kırarak tekrardan düşüş kanalına girmesi ve buradan uzun bir süre çıkamayacak olmasıdır.

4 saatlik grafiğe baktığımızda düşüş trendinin üstüdeki hareketimizi daha net görebiliriz, beklentimizde olduğu gibi düşen trend çizgisi hacimli bir şekilde kırılmıştı. Daha sonrasında beklentimiz olan yükselen işlem hacimlerini her nekadar göremesekte fiyatlar 8000$ civarında tutunmaya çalışıyor. Buradan bahsetmiş olduğum gibi düşen trend çizgisinin altına inmeden yani düşüş kanalına tekrardan girmeden yapılacak bir düzeltme bize ilerleyen tarihlerde olası duran bir boğa trendi senaryosundan söz edebilir.

Eğer bir düşüş döngüsü yaşanacaksa yukarıda ki grafikte gösterdiğim şekilde bir düşüş yaşayabiliriz bu ya düşe arta yada direkt düşüş olarak gerçekleşebilir. Fakat düşüş trendinin kırılmasından sonra kanal altına inmediğimiz sürece Bitcoin fiyatlarında artışların devam edeceğini düşünmekteyim. Bunun olması için en önemli şey bildiğiniz gibi işlem hacimlerinin artmasıdır.

Stoc RSI ve RSI indikatörlerimiz grafikte gördüğünüz gibi aşağıya doğru kırılmış durumda, bu durumda yeşil artış serisinin bittiğini ve kırmızı düşüş serisinin başlayacağına işaret eğer satışlar devam ederse ve yüksek hacimli bir alım gelmez ise zaten düşüş trendimiz yarın kendini göstermeye başlayacaktır. Fiyatların nekadar inebileceği konusu gene işlem hacimleriyle alakalı olarak belirlenecektir.

Vortex indikatöründe göreceğiniz üzere mavi çizgi ve kırmızı kesişmek üzere birbirlerine doğru dönmüşler. Mavi çizgi alta geçtiği zaman sert düşüşler yaşamış olmamızda kesişme öncesinde bize bir sinyal veriyor. Diğer yandan MACD indikatörümüz hala alım sinyaline devam etsede daha kısa süreli olan ortalayı gösteren mavi çizgimiz kırmızıyı ilerleyen günlerde kesecektir çünkü eğimsel olarak bakıldığında yönünü aşağıya çevirecek gibi duruyor.

Vortex ve MACD ye Aylık grafikte baktığımızda ise çok farklı bir durum görmüyoruz aslında Bitcoinde MACD Temmuz 2017 yılından beri hala sat sinyali vermiş değil fakat eğimi dikkate alırsanız bu durum gerçekleşecek gibi birde hala sat sinyali vermeden bukadar düştüysek acaba olası durum gerçekleşirse ne gibi bir senaryo bizi bekleyecek kestirmek gerçekten güç duruyor.

Heiken Ashi yorumuna göre bize güçsüzde olsa bir belirsizlik durumu mumu sinyali veriyor ama hala al sinyali devam ediyor diyebiliriz. Tabiki serinin sonu yakşlaştığı için tecrübesel olarak durumuda değerlendirebileceğimiz üzere Heiken Ashi bu durumda bence geç bir sinyal verecektir.

4 saatlik grafikte ise Heiken Ashi mumlarına bakarsak sat sinyalini görüyoruz ve bu sinyal serisel olarak kırmızı seride 5. mumu başlatmış. Yani bu durum önümüzdeki saatlarde de belirsiz bir dönüş mumu almadığımız sürece 9. muma kadar sayıma devam edecektir. 7800$ civarına düşüşler gözlemleyebiliriz.

Yatırım Tavsiyesi Değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ