Son zamanlarda düşmeye devam eden ve yatırımcılarını üzen Bitcoin hakkında günün teknik analizi.

Merhaba arkadaşlar, görüşmeyeli uzun zaman oldu. Zaman zaman makale yazmak istesem de sistemde ki yazılmış ve onay bekleyen makalelerden dolayı pek başarılı olamadım. Umarım hepiniz iyisinizdir ve bu büyük çöküşten zarar etmemişsinizdir. Son zamanlarda teknik analiz incelemesi yapıyorum yoğun bir şekilde çünkü kötü bir ayı trendindeyiz. Düşüşler devam edecek derken artık çekinme gereği duymuyorum. Düşüşün ne kadar sürebileceği ile ilgili tabi ki bir fikrim yok bana sorarsanız bu şekilde tepkisiz olarak devam edersek 3000$ civarını bile görebiliriz.

Peki neden düşüyor?

Arkadaşlar bildiğiniz gibi düşüş 22 Aralık 2017 tarihinde başladı, yaklaşık 7 saat gibi bir zaman diliminde Bitcoin %50 değer kaybederek 20.000$ seviyesinden 10.000$ seviyesine geriledi daha sonrasında tepki alımı ile birlikte 17.000$ seviyelerine kadar çıkabilmişti. Fakat o seviyeden de 6.000$ seviyesine gerileyerek büyük bir tepki alımı gördü. Şu sıralarda ise aslında bu tepki alımının ne kadar vizyonsuz ve desteksiz bir alım olduğunu görmekteyiz. Mt.Gox Kayyumunun 22 Aralık 2017 de satmaya başladığı Bitcoinler, Hackerların 2017 yılı boyunca Hack edip bir gün satmak için hazır tuttuğu coinler. FUD haberler ve manipülasyonların uzayarak devletler tarafından destekleniyor olması gibi bir sürü olumsuz haberler ile Bitcoin fiyatları düşürülüyor. Emin olun sizin elinizden ucuzdan almak için yapılıyor bunlar. Çünkü tarihçesine bakarsanız bu gibi durumlar hep gerçekleşmiştir.

Analizimize geçelim;

Kırmızı düşüş trendini Logaritmik Ölçekte asla kırmadık arkadaşlar, bu sebepten dolayı zaten çift tepe oluştu ve iki kez 11700$ seviyesini test ederek sert düşüşler yaşadık. Şimdi ise kritik bir durumdayız ve ilk güçlü desteğimizi test etmiş bulunuyoruz. Eğer burasıda bizi tutumazsa, ki tutamayacağından eminim çünkü hacim (işlem hacmi değil) çok düşük yani hacim alımlar yerine hacimli satışlar gelmekte ve zaten hacim kısmını incelerseniz sürekli bir satış olduğunu göreceksiniz.

Diğer yandan indikatörler ile analiz yapmak istemiyorum çünkü bir analiz için trende bakıp Hacmi değerlendirmek bence yeterli. Sebebi ise burada sizi kandırabilecek bir indikatör var ve bu indikatör sizi yanlış yönlendirebilir. Bakıyorsunuz fiyatlar alış gösteriyor alıyorsunuz düşüş devam ediyor neden? Hacimsiz yükseliş, bunun sebebi? BTC MARKET DOMINANCE artışı, şimdi ne demek bu? Arkadaşlar Bitcoin şuan bir tsunami içinde ve durumlar gerçekten iyi değil Bitcoinde durum böyle olunca altcoinler tutunamıyor, ve yatırımcı altcoini satıp Bitcoin'e geçiyor buda Bitcoin fiyatını yükseltirken (by-pass ederken) size fiyat artıyormuş gibi görünüyor ama içeride daha büyük ve daha ucuzdan almış yatırımcılar Bitcoinlerini bu yükselişle satıyor. Bazen kendiler yem atıyor bakalım fiyat gidecek mi? diye ve başarısız olunca hacimsiz yükselmiş fiyattan satış yapıyorlar. Ben genede bilgi amaçlı paylaşayım.

MACD bearish durumda şu mavi çizgi kırmızıyı yukarıdan aşağı keserse düşüş olur ve tekrar çıkış olması için mavinin kırmızıyı aşağıdan yukarı kesmesi gerekir fakat hiç öyle bir açı yok.

RSI ise 40-60 birim arasında BTC ye destek olan bir indikatör, yani size alışları gösterir bakarsanız alışlar neredeyse yok olacak durumda.

STOCHASTIC RSI bu indikatör ise eski bölgede hareketler yapıyor.

Şimdi bu indikatörler elber yukarıya dönecekler bu arada grafik günlük. Ama bunun için bu hareketlerinde hacim artışıyla desteklenmesi gerekiyor. Yani hacim aslında burada en önemli parametredir.

MA = Moving Average Exponential parametresine bir göz atalım, yani hareketli ortalama şimdi buradaki olay önemli arkadaşlar. Günlük grafikte MA50 yani 50 günlük hareketli ortalama daha uzun süredir gelen hareketli ortalamayı, kesiyorsa bu bir sat sinyalidir. Grafiktede MA50 miz MA100'ü kesmiş durumda ve sat sinyali vermiş durumda. Fakat bakın MA50 ilerliyor aşağıya doğru MA50 sanırım MA200'ü de kesecek ve bu durumda sat sinyali dahada ciddileşecek ve insanlar bu sinyalle birlikte satışlarına devam edecekler gibi duruyor.

Şuan hangi kısımda olduğumuza siz karar verin. 

Not: Yazılanlar yatırım tavsiyesi olmayıp, kendi kararlarınızı kendinizin vermesini tavsiye ederim.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ