Bugünün Bitcoin Teknik Analizi

Merhaba arkadaşlar, dün belirttiğimiz gibi indikatörlerin verdiği negatif sinyaller ve işlem hacimde ki düşüş Bitcoin'i olumsuz yönde etkileyerek düşüşlere sebep oldu.

Genel olarak RSI değerimize bakarsak hala düşen kanal üstünde hareketini gerçekleştirsede başını aşağıya doğru çevirmiş durumda aynı şekilde Stock RSI değerimizde bir önceki tepesinden daha küçük bir tepe yaparak dün akşam bize mavi çizginin kırmızıyı üstten keserek sat sinyali vermesine neden olmuştu. Vortex indikatöründeli ayrışma ise fiyatların düşüşünü destekler nitelikte.

MACD indikatörü ise sat sinyali vermek üzereki bildiğiniz gibi bu indikatörlerin verileri geçikmeli olarak gelebilir. Mavi renkli çizgi turuncuyu yukarıdan aşağıya doğru kesmek üzere bunu sat sinyali olarak algılayabiliriz.

Fibonacci geriçekilmesi değerine bakarsak golden pocket diye tabi ettiğimiz 0.618 değerine karşılık gelen (8154.5$) bizde destek olamadı ve kırıldı gibi duruyor. Bir sonraki direncimiz fibo geriçekilmesine göre 7173.7$ seviyesidir.

Diğer yandan 7800$ ve gün itibarıyla yükselen trend çizgimizin kesiştiği nokta karşımıza destek olarak çıkacaktır.

Tom Demark sayımına göre bugün kırmızı ki aldık (Heiken Ashi mumlarına göre) diğer yandan normal mumlar üzerinden incelersek;

Normal mum sayımına göre ise Tom Demark bize bugün 3. kırmızı mumu verdi daha önceden bahsettiğim üzere, Tom Demark sayımı 9 güne kadar olabilir bu durum hacimsel veya indikatörsel olarak değişebilir. 

Moving Average Exponential (Üstel Hareketli Ortalama) değerlerimiz ise EMA50 ve EMA150 etkileşime girdi. Küçük ortalama büyük ortalamayı üstten keserek aslında bu satış sinyallerini ve potansiyel bir Dead Cross 'un haberini aslında bize verdi diyebiliriz. Takip ederek ilerleyen günlerde Dead Cross gerçekleşecekmi yoksa gerçekleşmeyecekmi göreceğiz.

Bitcoin deki düşüş devam edecek gibi duruyor çünkü, indikatörler olumlu yanıt vermiyor ve bildiğiniz gibi Bitcoin hacimsel olarak çok çabuk etkilenen ve yön değiştiren bir değerdir. Şuan ki görüntünün bu şekilde olması böyle devam edecek anlamına gelmemekte ve paylaştıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Yatırım yaparken tek seferde bütün paranızı tek bir fiyattan değilde düşüşlerde fibonacci geriçekilme seviyelerine göre kademeli ve ölçülü bir şekilde yaparak kendi pozisyonunuzu zora sokmamanızu öneririm. Kazancınızı zaman yayar ve daha emin adımlar atarsanız hem riskiniz azalır hemde satın aldığınız fiyatın ortalaması düşecektir.

Fakat diğer türlü tek bir fiyattan alım yaparsanız,  herhangi bir düşüş anında çok fazla zarar edecek nakit paranız olmadığı içinde ortalamanızı düşürme şansı bulamayacaksınız. Fiyat tekrar aldığını yere gelene kadar paranız içerde hapis olarak ilerleyen günlerde karşınıza çıkacak fırsatları değerlendirmenize mani olarakta sizi zarar ettirecektir. Çok uzun sürmeyecek ama etkileri çok fazla can yakabilecek bir ayı piyasasında olduğumuz hatırlatır uzun süreli yatırım düşünüyorsanız en azından düşüş trendinin kırılmasını beklemenizi bir düşünmenizi isterim. 2017 deki gibi sürekli artan bir boğa piyasasında olmadığımız gibi fiyatların sürekli düşüşü sizi psikolojik olarakta etkileyecek ve zarar etmenize yol açabilicektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ