Dün Bitcoin'de neler yaşandı yeni bir teknik analiz ile inceleyelim

Merhaba arkadaşlar, Bitcoin fiyatları yaklaşık 18 saattir sabit bir durumda +200$ ve -200$ olarak değişkenlik göstermekte. Bunun başlıca sebeplerinden birtanesi artık insanların Bitcoin deki artışa inanmayışı ve güvensiz hissedişidir. Diğer bir potansiyel sebep ise Bitcoin fiyatlarının daha da ucuzlaya bileceğini düşünen bir kesimin alım ve satım yapmaması USDT (Tehter) yada Dolar - TL olarak beklemesidir. Mesela dün gece fiyat 7800$ civarındayken bir alım yapılabilirdi çünkü bir tepki alımı yapılıp fiyatın belirli bir seviyeye geleceğini RSI indikatöründen görebilirdiniz. (4H yada 1H) tabi ki bu çıkışın kalıcı olmayacağı ve 8200$ gibi seviyelerden döneceği ise çok belirli bir durumdu. Fakat bu riske girmek önünüzdeki tabloyu nekadar iyi bilsenizde sizi alı koymakta. Çünkü piyasa aşırı derece güvensiz durumda şahsi olarak dün bu fiyatlanmayı tahmin edebilmeme rağmen piyasaya güvenmediğim için işlem yapmaktan vazgeçmiştim. Acele işlemler ve panik satışlar/alışlar yaparsanız bu ayı piyasasında çok daha zararlı çıkabilirsiniz. İsterseniz grafikteki son durumumuza bakalım;

15 dakikalık grafiğimizdeki görüntü RSI kanalın altından üstüne doğru devam etmeye çalışıyor. Stoch RSI değerimizde iyice karışmış ve değerlendirilebilir durumda değil. Fakat 15 dakikalık grafikte değerlendirilmesi gereken aslında indikatörlerin bize ne söylediği değilde nasıl hareket ettiğidir. Stoch RSI bir çok tepe oluşturup tekrar tekrar aşağıya dönmüş burada aslında anlatılmak istenilen durum hacimsiz alışlarla da fiyat bir yere sıkışmış. RSI da ki yükseliş trendi kanalın orta kısmını kırıp yukarı çıkmaya çalışıyor ama hacim bulamıyor. Bu yüzden oluşan grafik formasyonu ise yükselen takoz adı verilen bir formasyon oluşturmuştur.

Normal şartlar altında yükselen takoz formasyonları belirli bir yere kadar yükselmeye devam ettikten sonra aşağıya doğru kanal çizgilerinin sıkışmasıyla birlikte kırılırlar.

Fibonacci geri çekilme seviyemize bakarsak 0.618 değeri üzerinde tutunmaya çalışıyoruz. Bu kısımda hacimsel bir desek gelirse 0.5 seviyesi kırılarak daha üst seviyeler denene bilinir.

Günlük grafiği incelersek;


Tom Demark sayımı bugün için 4. kırmızı mumu verdi. Eğer düşüş önümüzdeki 2 gün daha devam ederse (şiddetine bağlı olarak) destek kanalını test edip tekrardan düşen trend çizgisini test etmek isteyecektir. Düşen trend çizgisi test edilip kırılamazsa MA50 nin üstten aşağıya MA150 yi kesmesini 1. death cross onayı olarak kabul edersek bu durumda 2. onayı olacaktır. (Death Cross MA50 nin yukarıdan aşağı MA200 kesmesi).

Ayrıca Tom Demark sayımı seri olarak en fazla 9 gün devam edebilir arka arkaya 4.gündede kırmızı bir mum alınması çok iyi bir duruma işaret etmiyor arkadaşlar herhangi hacimsel bir tepki olmadığı sürece destek kanalı test edilecektir diye düşünüyorum.

Bugünü genel olarak değerlendirmek gerekirse 7720$ seviyesinden gelen alışlarla hacimsiz olsada artan bir Bitcoin grafiği oluştu.

Heiken Ashi yorumuna göre ise bugün (tabi ki kapanış gece 03:00) kırmızı ve aşağıya bakan bir mum oluştu buda düşüşün devam edeceğini göstermekte fakat mum kapanışı yarın ne olacağını daha keskin yorumlayabilmek için hayatı önem taşımaktadır.

Son olarak ise günlükte fibo geri çekilmesine rağmen 0.618 seviyesi hala kırılamadı.

Yatırım tavsiyesi değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ