El Salvador, Bitcoin'i yasal ödeme aracı yapma kararı nedeniyle temerrüde düşebileceği endişelerinin ardından 800 milyon dolarlık ödenmemiş tahvilinin ödemelerini tamamladı.

Bitcoin Tüm Uluslara Yardımcı Olabilir: El Salvador, BTC

El Salvador, Bitcoin'i yasal ödeme aracı yapma kararı nedeniyle temerrüde düşebileceği endişelerinin ardından 800 milyon dolarlık ödenmemiş tahvilinin ödemelerini tamamladı.
Ne olursa olsun, ülkenin hala 367 milyon dolar artı faizi 2025'te vadesi dolacak 800 milyon dolarlık tahvil borcu var.

El Salvador Hazine Bakanı Alejandro Zelaya, Bitcoin'i yasal bir ödeme aracı yapma kararı nedeniyle temerrüde düşebileceği endişelerinin ardından ülkenin 800 milyon dolarlık ödenmemiş tahvilinin ödemelerini tamamladığını açıkladı. Tahvilin vadesi bu hafta dolacaktı ve ülke borç yükümlülüklerini yerine getirebildi. Ne olursa olsun, El Salvador'un 2025'te vadesi dolacak 800 milyon dolarlık tahvilin faiziyle birlikte 367 milyon dolar borcu var.

Ayrıca Hazine bakanı, ülkenin geçen yıl 196 milyon dolarlık borcunu geri ödediğini açıkladı. Bu, bu hafta vadesi dolması beklenen tahvilin kısmen geri alınması yoluyla yapıldı. Derecelendirme kuruluşu Fitch'in Eylül ayında El Salvador'un devlet borcunu “CCC”den “CC”ye düşürdüğü hatırlanabilir. Bu, bir borç temerrüdünün muhtemel olduğunu gösterir.

Başkan Nayib Bukele uluslararası toplumdan gelen çeşitli uyarılar arasında parlamentoyu ikna etmeyi başardıktan sonra El Salvador, Bitcoin'i yasal bir ödeme aracı ilan eden ilk ülke oldu. Bu ay ülke, Orta Amerika Ekonomik Bütünleşme Bankası'ndan 350 milyon dolarlık bir kredi aldı.

Bunun veya Bitcoin Investment'tan kazanılan paranın hükümetin tahvili ödemesine yardımcı olup olmadığı oldukça belirsiz. Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası, vergi açığını azaltacak ve vergi tahsilatını artıracak, kaçakçılığı ve vergi kaçakçılığını azaltacak önlemler yoluyla devlet gelir ve giderlerinin idaresini güçlendirmek.

IMF, El Salvador'a Bitcoin Kararlarıyla İlgili Bir Uyarı Daha Yayınladı

Ülke, Bitcoin'i finans sektörüne entegre etme kararından çok emindi. Ancak Uluslararası Para Fonu (IMF) uyarılarda bulunmaya devam ediyor. IMF personelinin yakın zamanda ülkeye yaptığı bir ziyaretin ardından ülkeye yönelik Bitcoin riskinin henüz gerçekleşmediğini gözlemlediler. Bunun, merkezi olmayan varlığın sınırlı kullanımından kaynaklandığı söyleniyor.

Onlara göre Bitcoin, finansal bütünlüğü ve istikrarının yanı sıra ülkenin mali sürdürülebilirliği ve tüketici koruması üzerinde de bir risk oluşturuyor. El Salvador'a, kullanımı artabileceği için bu riskleri ele almasını tavsiye ediyorlar. Ayrıca tahvilleri tokenize etme kararını yeniden gözden geçirmeleri tavsiye edildi.

Kripto piyasalarının yasal riskleri, mali kırılganlığı ve büyük ölçüde spekülatif doğası göz önüne alındığında, yetkililer, tokenize edilmiş tahviller ihraç etmek de dahil olmak üzere hükümetin Bitcoin'e olan risklerini genişletme planlarını yeniden gözden geçirmelidir.

11 Ocak'ta ülkede Bitcoin destekli tahviller için "Volkan bağı" adı verilen yasal bir çerçevenin oluşturulduğu bildirildi. Hükümete göre tahvil, önerilen “Bitcoin Şehri”ni finanse etmenin yanı sıra devlet borcunu ödemek için kullanılacak. Ülkenin kripto yatırımcılarını çekme planları var ve önerilen Bitcoin City, stratejilerin bir parçası. Pek çok endişe, Bitcoin'in suç faaliyetleri için olası kullanımıyla ilişkilendirilmiştir. Daha önce El Salvador hükümeti, 2023'ü kriptoyla ilgili tüm suç faaliyetlerini ele almak için kullanacağını belirtmişti. DitoBanx CEO'su Guillermo Contreras'a göre El Salvador'daki Ulusal Bitcoin Ofisi'nin açılmasının nedeninin bir parçası da bu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ