Brezilya'daki Bitcoin öncülerinden biri olan tartışmalı Daniel Fraga bilinmeyen bir yerde hayatına devam ediyor. Bu arada, mahkemede zaferler yaşamaya devam ediyor ve onun hakkında bilgi eksikliğinden tam olarak faydalanılamıyor.

Bitcoin Tutkunu YouTuber’a Açılan Dava Zaman Aşımına Uğradı

Brezilya'daki Bitcoin öncülerinden biri olan tartışmalı Daniel Fraga bilinmeyen bir yerde hayatına devam ediyor. Bu arada, mahkemede zaferler yaşamaya devam ediyor ve onun hakkında bilgi eksikliğinden tam olarak faydalanılamıyor.

Eski Rio de Janeiro eyalet yardımcısı Cidinha Campos'nun (PDT-RJ) getirdiği bu eylemlerden biri, mahkeme esasa karar vermeden zaman aşımına uğradı.

2012'den bu yana, eski vekil boşuna, YouTube'da Fraga tarafından yayınlanan bir videoyu kaldırmak için bir çözüm bulmaya çalışıyor. Mahkeme, Şubat 2015'te polisin Fraga'yı araması için bir emir verildiğinde Cidinha lehine iki tedbir kararı aldı ve karşılığı olmayan toplam 1.01 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Ama sonuçta hiçbir şey olmadı.

Kaybolmadan önce Fraga, Cidinha Campos tarafından açılan davanın dayandığı dava hakkında bazı açıklamalar da kaydetti.

Davayla ilgili bir videoda eski milletvekilinin ilk dilekçesinin gerçekleri açığa çıkardığı ve onun için "vagabunda" ve "parazit" olarak nitelendirildiğini iddia etti.

Belgeye göre Fraga, bunun "halka açık sandıklara zarar verdiğini" söyledi. Toplamda, hepsi YouTube'da hala mevcut olan Cidinha Campos'u eleştiren 16 video hazırlandı. Ancak, davanın hedefinde bu videoları kaldırmak vardı.

Fraga, süreç hakkında konuştuğu video sırasında, Rio de Janeiro Adalet Divanı'ndan (TJRJ) gelen mahkeme celbi, Cidinha Campos aleyhindeki videoların 48 saat içinde kaldırılmasını içeriyordu. Yani bir anlamda Haziran 2012'de ihtiyati tedbir kararı alınmıştı.

Sadece o değildi. Bundan önce, her şeyi deneyen ama başarısız olan bir yargıç vardı. Alay konusu olduğunda Fraga bir mesaj bıraktı: "Hakim'e Bitcoin cüzdanıma erişmeye çalışmak için iyi şanslar".

Daniel Fraga geri döndü

Elindeki mahkeme celbi ile bile Daniel Fraga, Cidinha'ya tekrar saldırdı ve başkalarına “vagabonds” diyebileceğini, ancak bunu yapmadığını söyledi. Bunda, Rio de Janeiro Yasama Meclisi eski yardımcısından, "vagabonds" sıfatını yüksek sesle onaylayarak bir pasajı gevşetiyor.

Eylül 2014'te, yargı videoların kaldırılmadığı gerekçesiyle günlük 6 bin $ para cezası uygulamaya karar verdi. Faydası yoktu. Eklenen para cezaları zaten 1 milyon $ 'ı aştı ve polis gücü gönderilse bile gerçek aynı kaldı. Dava esaslar çözümlenmeden feshedilinceye kadar böyle geçti.

TJRJ hakimi bile Fraga tarafından bağışlanmadı. Mahkeme kararını takip etmediği için 1.011.000 $ para cezası ödemesi gerektiğini öğrendikten sonra karşı saldırıya geçti ve sulh hakiminin sosyal ağlarını ortaya koyan bir video hazırladı.

Hala YouTube'da canlı olan bu videoda Fraga, yargıç tarafından eski cumhurbaşkanı Lula'yı cachaceiro olarak adlandıran bir yayına yorum yaptı. Sulh hakimin ifade özgürlüğüne saldırmak için orada olmayacağını, ancak kararının anlamsız olacağını belirtti.

Fraga, "Tutarsızlık, hayatıyla ne yaptığı ve diğer insanlara uyguladığı şeydir." İfadelerini kullanıyor.

Tartışmalı Youtuber

Söyleyeceğini esirgemeyen Fraga, 2012 yılında 12 $ değerinde bitcoin satın alan anarko-kapitalist youtuber olarak ün kazandı. Kısmen, şöhreti, São José dos Campos belediye başkan adayı tarafından açılan bir davadan kaynaklanıyordu.

O sırada aday, Facebook'ta başarılı olan kampanyasına karşı olumsuz ifadelerin kaldırılmasını istedi. Tartışma, Fraga'nın hesaplarında hiçbir şey bulamayan hâkime kadar uzandıı.

Fraga'ya karşı eylemi deneyen São José dos Campos belediye başkanı adayı da davayı kazandı, ancak değersizdi, çünkü birçok başarısız bağlanma girişiminde bir dolar bile almadı.

O zamandan beri, Federal Gelirden iki denetçi tarafından hırsız olarak adlandırılan ve biri Daniel Fraga'nın nerede olduğunu bilmediği için mahkemede talep edilen tazminatı alamayan eski yardımcısı Cidinha Campos tarafından açılan davalar da var.

 YouTube kanalında en son içerik Mart 2017'de yüklendi. Videolar o zamandan beri güncelleme yapılmadan bile videolar 17 milyon kez izlendi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ