Bitcoin blok zincirinde tek bir işlem göndermenin ortalama maliyeti, Nisan 2021'den bu yana en yüksek noktası olan neredeyse 20 dolara yükseldi.

Bitcoin Ücretleri 2 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı – İşte Nedeni

Bitcoin blok zincirinde tek bir işlem göndermenin ortalama maliyeti, Nisan 2021'den bu yana en yüksek noktası olan neredeyse 20 dolara yükseldi.

Görünüşe göre BTC blockchain alanına yönelik artan talep, Ordinals protokolündeki artan aktivite ve BRC-20 standardı kullanılarak yayınlanan tokenler tarafından tetiklendi.

Kripto para borsası daha sonra 4,4 milyar dolarlık varlığı hareket ettirdikten sonra faaliyetlerine devam etmesine rağmen, ağ tıkanıklığı zirve yaptığı için Binance Pazar günü BTC çekimlerini iki kez durdurmak zorunda kaldı.

Bitcoin (BTC) işlem ücretleri, Ordinals protokolüne artan ilgi ve BTC'nin blok zincirinde yayınlanan BRC-2O tokenlarına olan talep nedeniyle iki yılın en yüksek noktasına yükseldi.

Veriler Ne Diyor?

Zincir içi verilere göre, BTC işlem ücretleri iki yılın en yüksek seviyesi olan 19,21 dolara ulaştı. BTC'nin blok zincirinde bir işlem göndermenin maliyeti, ücretlerin 62 dolara fırladığı Nisan 2021'den bu yana hiç bu kadar yükselmemişti.

Bitcoin ağında yayınlanan meme tokenlerindeki ciddi artış ve Ordinals etkinliğindeki keskin artış, fahiş işlem ücretlerinin arkasındaki ana nedenler gibi görünüyor. Meme coin çılgınlığı, Ethereum'un blok zincirinde gaz ücretlerini de artırdı.

Ordinals Protokolü Bitcoin Ağ Tıkanıklığını Artırıyor

Geliştirici Casey Rodarmor tarafından Ocak 2023'te tanıtılan Ordinals protokolü, kullanıcıların en küçük BTC birimi olan her satoshi'ye veri yazmasına olanak tanır. Bu, kullanıcıları NFT'ler olarak da bilinen misli token standartlarını ve misli olmayan tokenları denemeye teşvik etti.

Dune Analytics'ten alınan veriler, Ordinals'ın çıkışından bu yana BTC'nin blok zincirinde 3 milyondan fazla NFT yayınlandığını gösterdi. Bu NFT'lerin çoğu metin tabanlıdır ve 'yazıt' adı verilen bir süreçle oluşturulur.

Rodarmor, Ordinals protokolünü açıkladıktan kısa bir süre sonra, Domo takma adıyla bilinen bir geliştirici, 'Bitcoin Request for Comment' (BRC-20) token standardını oluşturmak için protokolden yararlandı. BRC-20, BTC'nin blok zincirindeki devredilebilir varlıkların, kullanıcıların piyasa değerine göre kriptonun en büyük ağında token ihraç etmesine ve ticaret yapmasına izin verir.

Gerçekten de, BRC-20 token standardı, Domo'nun standardı kullanılarak 11.000'den fazla token verildiği için BTC'nin blok zincirine yeni bir soluk getirdi. OrdSpace verileri, BRC-2O kapsamında oluşturulan tokenlerin toplam piyasa değeri olarak neredeyse 1 milyar dolar olduğunu gösterdi.

Ünlü Şirketin Bitcoin Satışlarındaki Devasa Artış Ne Anlama Geliyor?

OrdSpace'ten BRC-20 Tokenları

Ordinals piyasasının ilk BRC-20 tokeni ve yerel tokeni olduğuna inanılan ORDI, 220 milyon doların üzerinde piyasa değeri ve 7.000'den fazla benzersiz sahibi ile pakete liderlik ediyor. BRC-20 ayrıca Pepe, VMPX ve Meme gibi tokenlar günlük ticaret hacminde yüz milyonlarca toplarken, BTC'nin blok zincirini meme coin histerisine yol açtı.

Özellikle, BTC ağındaki Pepe tokeni, Ethereum'da yayınlanan Pepe meme coin ile karıştırılmamalıdır.

Kripto yorumcuları ve BTC Maxis, Ordinals'ın BTC ve ağı için yeni bir çağa işaret ettiğini, faydayı güçlendirdiğini ve ağ etkinliğini ilerlettiğini öne sürdü. Ekstra ağ talebi, büyük bir kripto borsasını da etkiledi.

Binance, normal operasyonlara devam etmeden ve BTC ana ağı üzerine inşa edilmiş bir 2. katman ölçekleme çözümü olan Lightning Network'ü entegre etme planlarını değerlendirmeden önce Pazar günü BTC çekme işlemlerini iki kez duraklattı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ