Bitcoin üretimi nasıl yapılır? Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin somut mu soyut mu? İşte en çok sorulan bu sorulara ışık tutmaya çalışacağız. Özellikle yeni başlayanlar için bu mini rehberi derledik ve sizlere sunuyoruz.

Bitcoin üretimi nedir?

Öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturalım. Sözlük kısmımızda da kısa bir açıklama yapmıştık. Bitcoin, altın veya reel para gibi somut olarak elde edilen bir para birimi değildir. Bitcoin'de herşey dijitaldir ve bu Bitcoin'i değerli bir para birimi yapar. Bitcoin üretimi yapmak için ise elinizde çok hafif bir yüklü para olması şart. Aksi takdirde, üretimden çok tüketim yaparsınız ki; bunu da kimse istemez tabi. Bitcoin, sadece mekanik/elektronik/dijital üçlü kavramıyla üretilir. Kimse kafasına göre Bitcoin üretemez veya basamaz. Her şeyin bir adabı vardır.

Bitcoin üretiminde asıl amaç, sistemin çalışabilirliğini ve güvenliğini sürdürmektir. Bitcoin üretimi yapan şahıs veya firmalara "madenci" ismi verilir. Bitcoin üreten her kişi, birer madencidir. Madencilikte ise; kullanılan belirli güçlerle bu işler yapılır. Bitcoin; blok zincirlerinden oluşur ve her blok bir biri ardına eklenerek bir blok zinciri oluşturur. Bulunan her blokta ise şuan için 12.5 BTC'lik bir ödül verilir. Bunun haricinde, bulunan blok içerisinde olan işlemlerin de transfer ücretleri (fee) bu ödülün üstüne eklenir ve toplam üretilen BTC hesabınıza yansıtılır. Ana mantık budur, ancak işler bu kadar kolay da değildir.

Bitcoin üretimi için mevcut bilgisayarlarımızın güçleri inanılmaz derecede zayıf kalmıştır. Her an sisteme dahil olan yeni madencilerle birlikte, Bitcoin için blok bulmak zorlaşıyor. Yukarıda bahsettiğimiz ödüller ise, havuzlar tarafından üretilen Bitcoin'ler için geçerli sayılır artık. Çünkü bireysel olarak bu konuda pek şansınız yok. Havuz sisteminde ise şöyle örneklendirelim; siz dahil binlerce insanın bilgisayarının güçlerini (şuan özel ASIC cihazlar kullanılıyor) birleştirdiğini düşünün. Bu toplam güçle birlikte Bitcoin madenciliği yaptığınızı ve ne kadar güçe sahip olursanız o kadar fazla üretim (blok bulma) yaptığınızı düşünün. Burada üretilen (Blok ödülü + fee ücretleri) BTC'ler havuzdaki kişiler arasında belirli kriterlerle paylaştırılır ve bir sonraki blok için işlemler sürer.

Az çok Bitcoin madenciliğini anladıysanız, Bitcoin üretimi yapabileceğiniz 5 yolu sizler için derledik.

1 - Bulut madencilik siteleri

Önceden de belirttiğimiz gibi günlük bilgisayarlarımız artık Bitcoin üretimi için çok zayıf. Bunun için özel ASIC cihazlar temin etmelisiniz. Ayrıca bu cihazları çalıştırabileceğiniz soğuk bir ortam, çok sesli çalışan sistemler olduğu için mümkün mertebe şehirden uzak bir yere ihtiyacınız var. Var da var! Eğer bunların hiçbirini yapmak istemiyorsanız, benim yeterince param var ben parasını vereyim onlar benim yerime çalıştırsın diyorsanız Bulut Madencilik (Cloud mining) hizmetleriyle Bitcoin madenciliğine başlayabilirsiniz.

Bulut madencilik sitelerinde en eski ve en tanınan isim Genesis-Mining. Burada şuan için Bitcoin üretimi için sipariş durdurulmuş olsa da, zamanla açıyorlar ve buradan Bitcoin madencilik kontratları satın alabiliyorsunuz. Genesis'de en güzel taraf ise Bitcoin için aldığınız kontratların ömür boyu olması. Yani kârda olduğunuz süre boyunca, ömür boyu Bitcoin madenciliği yapabiliyorsunuz ve ödemeleriniz günlük olarak (ödeme eşiğini aşarsa - 0.005 BTC) Bitcoin cüzdanlarınıza gönderiliyor. Yani artık somut olarak bir şey görmeseniz de Bitcoin üretimi yapıyorsunuz!

Bulut madencilik'te en önemli konu doğru siteyi seçmek olacak. Çünkü ortada belki de onlarca bulut Bitcoin üretimi yapan bir çok site var ve bunların çoğu piyasadan para toplayıp ortadan kaybolan firmaları oluşturuyor. Kriptom olarak, bizler Genesis'i öneriyoruz; çünkü senelerdir biz de kullanıyoruz. :)

Genesis haricinde, ödeme eşiğini 500 dolara!! çıkaran HashFlare isimli bir bulut madenciliği sitesi daha var. Ancak siteye yeteri kadar yatırım yapmadığımız ve yeterli miktarda zaman geçmediği için net bir şeyler söylemek mümkün gözükmüyor.

2 - ASIC cihazlar ile Bitcoin üretimi

Bitcoin üretmenin kolay olduğunu kim söylemiş ki? Aslına bakarsanız ortada zor bir durum yok, ancak ilk aşamada uğraşmanız gereken çok şey var. Öncelikle şunun cevabını verelim ASIC cihaz nedir? ASIC cihaz, Bitcoin için özel üretilmiş bilgisayarlardır diyebiliriz. Ancak, sadece Bitcoin üretimi için kullanılırlar ve bilgisayar görevi göremezler! ASIC cihazlar, üzerinde onlarca çipseti barındıran, Bitcoin üretimi için yeterli güç sunan özel makinelerdir. En tanınan üreticisi ise Bitmain firmasıdır. Bitmain, Çin'in Pekin eyaletinde kurulan ve tüm dünyaya ASIC madenci cihazları satan tanınan bir firma. 

ASIC cihazları yurt dışından temin etmeniz veya yerel sitelerde satan birilerinden almanız gerekiyor. Yurt dışından getirmeniz için biraz uğraşma ihtimaliniz var. Yerel Türk sitelerinde ise, neredeyse 3-4 katı fiyata satılan bu cihazlar, Bitcoin üretiminde en sık kullanılan cihazlardandır. Örnek olarak AntMiner S9 cihazı 12.5 TH/s 'lik bir güç sunuyor ve bu aylık ortalama (şuan için) 1200 TL ortalamalarında bir üretim kapasitesi sunuyor. Bu cihazları edinip, seçtiğiniz havuzlara dahil olarak Bitcoin üretimine hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

ASIC cihazlar dediğimiz gibi, biraz gürültülü çalışan cihazlar. Bunlar için özel kutular yapabilirsiniz, ancak ortam sıcaklığını da iyi analiz etmeniz gerekecek. Kendiniz somut olarak yapmak, tabi ki daha hoş ve mantıklı gözükse de, bulut madenciliği yaparak bu gibi sıkıntıları hiç yaşamadan direk olarak madencilik yapma imkanınız oluyor.

3 - Tarayıcı tabanlı Bitcoin üretimi

Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bir başka üretim çeşidi daha var. Bu da tamamen tarayıcı kaynaklı Bitcoin üretimi. Buradaki mantık, yine havuz mantığı üzerinden yürüyor. Yani gerçekten madencilik yapılıyorsa, buna eminsek o şekilde işliyor!? Google Chrome veya diğerleri ile girdiğiniz sitelerde, bilgisayarınızın gücü kullanılarak üretim yapılıyor. Burada asıl önemli nokta şu; "Ne kadar kişi bunu kullanıyor?". 

Piyasada bu işi yapan çok site var, ancak hiçbirinin ismini vermeyeceğiz. Çünkü bildiğiniz üzere Bitcoin üretimi için sıradan bilgisayarlarımız oldukça geri kaldı. Yani 1 milyon kişi dahi girip bu sistemlere madencilik yapsa, emin olun (eğer gerçekten madencilik yapılıyorsa) elektrik faturanızı cebinizden ödemeye devam edersiniz, yani sizin için bir değişiklik olmaz. Bu sebeple, "Tarayıcı tabanlı Bitcoin madenciliği" yerine, daha küçük alternatif altcoin'lere yönelebilirsiniz, buna bir şey diyeceğimiz yok tabi ki!

4 - Musluk sitelerinden Bitcoin üretimi

Her ne kadar üretime girmese de, ortaya koyacağınız bir para olmadığı için buna bir nevi "damlaya damlaya göl olur" diyebiliriz. Ancak tavsiye eder miyiz, etmeyiz!? Musluk sitelerinde asıl amaç şudur. Bir site oluşturursunuz, sitenize reklamlar koyarsınız ve dersiniz ki: "günde şu kadar reklama tıkla bilmem ne kadar satoshi vereceğim". Site sahibi reklamlardan, siz de verilen Satoshi'lerden kazanç sağlarsınız. Ancak bu bütün musluk siteleri için geçerli değil tabi ki, çoğunun çalışma mantığı birbirinden tamamen farklı.

Ancak siz siz olun, bu toplara girmeyin. Ortada yüzdelik kısımdan bakarsak, büyük çoğunlukla bir "umut tacirliği" söz konusu.

5 - Kriptom'a makale yazın, paraları götürün

Evet, size gerçek bir Bitcoin kazancından bahsedeceğiz. :) Güven tam! Burda da bir üretim söz konusu değil, lakin sıfır masrafla Bitcoin birikimi sağlayabilirsiniz. Kriptom, makale yazarlarına ücretsiz BTC imkanını en başından beri sürdürüyor. Kendi makalenizi yazabilrsiniz, dış kaynaktan bir İngilizce haberi güzelce Türkçe'ye çevirebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.

Kelime sayısına göre kazancınız değişmektedir. 400 kelime üzeri bütün yazılara, onaylandığı takdirde 20 bin satoshi vaad ediyoruz. Az mı? Bizce değil. Siz de Kriptom'a makale yazarak ücretsiz BTC kazanmak isterseniz; öncelikle sitemize kayıt olan, daha sonra sağ en üst köşeden "İçerik Ekle" kısmına tıklayarak makalenizi yazıp gönderin.

Şimdilik, sağlıcakla.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ