Kurumsal yatırımcılar Bitcoin'de öncekinden daha fazla yükselişte.

Bitcoin Vadeli İşlemleri Çift Haneli Prim Yaptı: Kurumlar Ayaklanmaya Hazırlanıyor

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin'de öncekinden daha fazla yükselişte. Türev piyasası 2018 yılında önem kazanmaya başladığından bu yana büyümesi sektör için önemli olmuştur. Vadeli İşlem sözleşmeleri, hem müşteri hem de fiyatla ilgili Bitcoin hakkındaki düşüncenin grafiğine yardımcı olur. İkincisi birincisinin pompalamasını bekliyor.

Arcane Research tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre, hem kurumsal hem de perakende ağır platformlardaki türev tüccarlar, sözleşmelerin primlerine dayanarak önümüzdeki birkaç ay içinde fiyat artışı bekliyorlar.

Kurumsal pazar, CBOE'nin bir yıl önce piyasadan ayrıldığı göz önüne alındığında, Chicago Ticaret Borsası [CME] üzerinde yapılan sözleşmelerle tanımlanıyor ve Bakkt’ın hacimleri daha büyük bir tahmin yapmak için çok önemsiz durumda. Düzenlenmeyen cephede perakende kalabalığı Kraken, BitMEX, Deribit ve FTX ile temsil ediliyor.

Her iki kategoride de kısa vadede görünüm yükseliş eğiliminde. Şubat ve Mart aylarında sona eren sözleşmeler için yıllıklandırılmış primler yüzde 20'nin üzerinde. Bunu perspektiften ifade etmek gerekirse, Ekim ayının kapanışından bu yana, CME sözleşmelerinin ortalama primi yüzde 10'du ve düzensiz borsalar için tek basamaklıydı, bazen yüzde 1-2 kadar düşüyordu.

Bu yılın başlarında, Bitcoin kaybı ivme bulurken, primler toparlanmaya başladı ve ortalamanın üzerine çıktı. Daha da etkileyici olan, son zamanlarda CME sözleşmelerinin primlerinin düzenlenmemiş meslektaşlarını aşması ve kurumlar için daha olumlu bir görünüm göstermesidir.

Kısa vadede çok yükseliş gözüktüğü gibi, uzun vadede gerçeklik ortaya çıkıyor. Vadeli İşlemler, Haziran ayında sona eren sözleşmeler için yıllık primleri, yani Mayıs 2020'nin yarılanmasından sonra dik bir düşüş gösteriyor.

Raporda, Ocak-Haziran dönemindeki yıllıklandırılmış ileriye dönük eğrinin her iki borsa için de yüzde 20'den yüzde 11'e düştüğü kaydedildi.

İki şemaya dayanarak, türev tüccarların yarı fiyatına kadar fiyatın artmasını beklediklerine işaret ediyor ve aynı şekilde sonrası istikrarlı bir düşüş görecekler.

Bu grafikler, Bitcoin yarılanmasının fiyatlandırılmış etkisi etrafındaki ısıtılmış tartışmayı daha da pekiştiriyor. Bazıları, 2019'daki fiyat artışına (yüzde 90'ın üzerinde) ve 2020'nin yükseliş duygularına dayanarak, piyasaların madencilerin blok eklemeye devam etmeleri için teşviklerdeki azalmayı fiyatlandırdığını ileri sürüyor.

 Diğerleri ise önemli bir fiyat hareketinin ufukta olduğunu düşünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ