Mart 2020'nin ikinci haftası, yılın Bitcoin ve borsalar için sunduğu en kötü haftaydı. Bu süre zarfında, Bitcoin'in fiyatı 9.200 dolardan 4.000 doların altına düştü. Bu şiddetli düşüş 100 milyonda tasfiyeye katkıda bulundu

Bitcoin Vadeli İşlemleri

Mart 2020'nin ikinci haftası, yılın Bitcoin ve borsalar için sunduğu en kötü haftaydı. Bu süre zarfında, Bitcoin'in fiyatı 9.200 dolardan 4.000 doların altına düştü. Bu şiddetli düşüş 100 milyonda tasfiyeye katkıda bulundu. Ancak, bugün itibariyle, Bitcoin Vadeli İşlemler OI'si çarpışma öncesi seviyelere yükseldi. Gelecekte, bunun Bitcoin ve pazarı için ne anlama geldiğini anlamak önemlidir.

Kaza neden oldu?

Geriye dönüp bakıldığında, BTC Futures'larındaki OI'ye bakmak, bu düşüşün, portföylerini riske atmak zorunda kalan kurumsal bir satıştan kaynaklandığını gösteriyor. CME için, OI 210 milyon $ 'dan 113 milyon $' a gitti, BitMEX için 831 milyon $ 'dan 370 milyon $' a düştü. Kurumlar tarafından yapılan bu satış borsada aynı derecede vahşice bir düşüş kaydedildi. Bitcoin'in eşzamanlı çöküşü, ikisi arasında yeni seviyelere yükselen korelasyona katkıda bulundu.

Ancak BTC, borsalara kıyasla oldukça hızlı bir şekilde toparlandı. Ve fiyat bir haftadan az bir sürede 3.700 $ 'dan 7.100 $' a ulaşırken, CME daha fazla çekiş kazanmaya başladığında OI yükseldi.

CME, özellikle, iki ay içinde OI'yi 113 milyon dolardan 379 milyon dolara iten bir trader akını gördü. Benzer şekilde Bakkt da ciddi bir artış kaydetti. Aynı durum Grayscale'de son 3 ay içinde çıkarılan tüm Bitcoin'in% 33'ünden fazlasını biriktirdiği için oldu. Tüm bunlar, tüm platformlarda Bitcoin’in fiyat ve OI'sindeki artışa katkıda bulunuyor. Yukarıdaki grafikte, OKEx, Binance, CME ve BitMEX'in çarpışma öncesi seviyelere yükselen OI'ye en fazla katkıda bulunduğu açıktır.

Ne anlama geliyor?

OI'deki artış şüphesiz piyasaya likidite sağlıyor, ancak mutlaka yükseliş anlamına gelmiyor. Tanım olarak, OI açık olan pozisyonların sayısıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ