Bitcoin ve altın arasındaki temel bir farklılığı dikkate almak gerekiyor.

Bitcoin ve altın arasındaki temel bir farklılığı dikkate almak gerekiyor. Altın çok sayıda  endüstriyel ve dekoratif maksatlı kullanım için oldukça elastik bir talebe sahip. Altının benzersiz kimyasal özellikleri,parasal rölüne bakılmaksızın her zaman yüksek bir talep görmesine neden olmuştur. 

Altına yönelik olarak parasal talepte azalma olsa bile, çoğu endüstrinin parasal talebinde düşüş nedeniyle altını sınırsız miktarda kullanmak için hazır beklediği görülmektedir. Özellikleri itibariyle bakıldığında altın çoğu uygulama için en iyi seçenek durumundadır.

Merkez bankalarının rezervlerinde önemli miktarda altın tuttukları bilinen bir gerçek. Dünyada tüm merkez bankaları altın rezervlerini boşaltsalar bile ,gerek kuyumculuk taleplerinde gerekse de endüstriyel taleplerde altına yönelik herhangi bir azalmanın olmayacağı görülmektedir.

Yeryüzü kabuğundaki altının ender bulunurluğu  , diğer tüm metal ve materyallerde kıyaslandığında altının daha pahalı kalmasını sağlayacaktır. Elbetteki altının yükselişinde bu özellik altına çok fayda sağlamaktadır. Zira bilindiği üzere bir dönem altın standardı uygulanmış, ülkeler altın standardına girip çıkmış , bu yönüyle parasal talepteki değişimlerden bağımsız olarak altın , göreceli bir istikrar sağlamıştır.

Yukarıda bahsettiğimiz bu göreceli istikrar , altının bir parasal varlık olarak cazibesini artırarak sağlamlaştırmış ve ayrıca talebi de garantiye almıştır. Altın için parasal talepten tamamen bağımsız olan endüstriyel talebin aksine ,ağın çalışabilmesi için Bitcoin 'e olan talep , değer saklama aracı olarak taleple ayrılmazbir şekilde bağlantılıdır. Dolayısıyla bu cins bir talebin Bitcoin 'in parasal rolü büyürken piyasa değerindeki oynaklığı hafifletmesi beklenemez.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ