Asgari ücret çalışan kesimin can damarı olarak nitelendirebileceğimiz bir kavram.

Bitcoin ve Asgari Ücret

Asgari ücret çalışan kesimin can damarı olarak nitelendirebileceğimiz bir kavram. Bitcoin ile ilgisi ne diyeceksiniz. Geleceğin para biriminin elbette asgari ücrete de yansımaları söz konusu olacaktır. Bitcoin’in belki de asgari ücreti daha yaşanabilir bir sermaye çıkarmasında bahsedilebilir.

Daha yüksek bir asgari ücretin etkileri üzerinde uzunca bir zamandır devam eden tartışmalar söz konusu. Kabul etmek gerekiyor ki, daha yüksek bir asgari ücret ücretleri artan işçiler açısından değerlendirildiğinde önemli bir gelişmedir. Ancak kanunun bir de firmalar açısında değerlendirilmesi gerekiyor.

Firmalar daha yüksek yani ücretlerle işe aldıkları işçi sayısında kesintiye gittikleri için bu durum işini kaybeden bazı düşük ücretli işçiler açısından zararla sonuçlanacaktır. Bu noktada ekonomistler asgari ücret yükseldiği zaman ne kadar kişinin işini kaybedeceği noktasında mutabık kalamamaktadır.

Ekonomi biliminin çoğu zaman sadece, doktorun hastasına seçenekler sunması gibi ahlak felsefe ve politikaya dayanan konuları ele aldığını görüyoruz. İlerleyen zaman dilimlerinde Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili olarak da bir şeyler elbette söyleyecektir. Bir finansal enstrüman olarak Bitcoin’in de vaat edeceği bir şeyler olmak zorunda. Aksi takdirde geleceğin para birimi olarak değerlendirilmesi çok zor olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ