Bu yazımızda Bitcoin’in imtiyaza müsaade etmemesinin ne anlama geldiğini tartışacağız.

Bitcoin ve Aşırı İmtiyaz

Bu yazımızda Bitcoin’in imtiyaza müsaade etmemesinin ne anlama geldiğini tartışacağız. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz üzere Bitcoin’de karşı taraf riski bulunmamakla ve herhangi bir üçüncü tarafa da dayanmamaktadır.

Bitcoin, altın standardında altının oynadığı rol için benzersiz biçimde oluşturulmuş biçilmiş bir kaftandır. Bitcoin uluslar arası sistem için herhangi bir ülkeye küresel rezerv basma yetkisi verme gibi bir ‘’aşırı imtiyaz’’ a müsaade etmemektedir. Ayrıca Bitcoin o ülkenin ekonomik performansından bağımsız doğal bir paradır.

Bitcoin herhangi bir ülkenin ekonomisinden bağımsız olmakla beraber, değeri yüklendiği ticaret hacminden etkilenmemektedir. Ayrıca yirminci yüzyılın vebası olarak ifade edebileceğimiz döviz kuru dalgalanmaları problemlerini de bertaraf etmektedir.

Bitcoin ile yapılan ödemelere gelince bu ödemelerin nihai oluşu herhangi bir karşı tarafa dayalı değildir. Diğer taraftan hiçbir bankanın fiili hakemlik yapmasına ihtiyaç duymayan Bitcoin, taraflar arasında ideal bir küresel ağ haline geliyor.

Bitcoin ağı herhangi bir üye banka tarafından arzı enflasyona uğratılamayan bir para biçimine dayanıyor. Sadece ama sadece hükümetleri finanse etmek için oluşturulan ve ayrıca arzı enflasyona uğratılabilen ulusal para birimlerinin aksine Bitcoin daha çok bir değer saklama aracı olarak gerçekten de çok ciddi anlamda dikkat çekicidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ