Bu yazımızda Bitcoin ve Coğrafya konusuna değinmek istedik.

Bu yazımızda Bitcoin ve Coğrafya konusuna değinmek istedik. Coğrafya kaderdir sözünü hepimiz hatırlarız degil mi ? Peki ya Bitcoin için böyle bir cümle kurabilir miyiz sizce ?

Bilindiği üzere Bitcoin blokzincirinin  mevcut parasal sistemden farklı bir özelliği bulunuyor. Bitcoin coğrafyadan bağımsız bir para birimi. İnsan yapımı sınırları bilmeyen bir para birimi. Çin örneğinde olduğu gibi güçlü ülkelerin uluslararası hukuki arenada hiçbir karşılığı olmayan keyfe keder uyguladığı finansal ambargoları dinlemiyor. Hangi para transfer edilmeli hangisi dondurulmalı topuna girmiyor.

Bu açıdan bir coğrafyaya bağımlı değil Bitcoin. Bir yol ayrımıdır Bitcoin. Bu yol ayrımının tarihi ise 3 Ocak 2009 tarihidir. Bir tarih ve coğrafyadan bahsedecek isek büyük ulus devletlerin güçsüzlere küresel ve kitlesel gözetleme yapılmasına göz yumduğu güçlülere ise İsviçre bankalarında ve cennete benzeyen adalarda varlıklarını saklayabilme şansı tanıyan totaliter finans sistemine benzeyen sistemin tarihine ve coğrafyasına odaklanmak gerekir.

Coğrafyasız Bitcoin 'in blokzincirinin ilk bloğunun kazıldığı anlar totaliter finans sistemin de görüldüğü anlardır. Artık gizlilik yok şeffaflık var. Güce sunulan gizlilik , hesap verebilirlik ve sorumlu tutulmaktan bir kaçıştır. Bitcoin 'de ise şeffaflık söz konusu. Bu nedenle Coğrafya 'ya tabi olmayan bir Bitcoin bulunduğu her yer için bir umut olmaya devam ediyor. Bütün coğrafyalara parasal adalet bakalım Bitcoin ile gelecek mi ?Bekleyip  göreceğiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ