Bu yazımızda Bitcoin ve dayanıklılık konusuna yer vermek istiyoruz.

Bu yazımızda Bitcoin ve dayanıklılık konusuna yer vermek istiyoruz. Dayanıklılık derken beyaz eşyadaki dayanıklılığı kastetmiyoruz. Kast ettiğimiz şey Bitcoin’in saldırılara karşı ne durumda olduğu

Genç bir finansal enstrüman olan Bitcoin’in yolculuğu elbette kolay bir yolculuk değil. Bu aşamaya gelinceye kadar zorlu tepeleri aştı Bitcoin. Fiyat noktasında gelgitlerle mücadele ettiği gibi çevrede oluşan bir çok olumsuz yoruma, yıkıcı eleştirilere ve de en önemlisi kendisine hayat hakkı tanımayanlara cevaplar verdi.

Bitcoin’in dayanıklılığı şimdiye kadar saldırıları bertaraf etmekle sınırlı kalmadı elbet. Aynı zamanda kendisinin veya karakteristiğinin değiştirilmesine yönelik olarak teşebbüslere de direndi. Bu durumun gerçek derinliğinin ve sonuçlarının çoğu şüpheci tarafından henüz tam olarak anlaşılamadığı görülüyor.

Eğer Bitcoin’in para birimi bir merkez bankasıyla kıyaslanacak olsaydı, bu dünyanın en bağımsız merkez bankası olurdu. Eğer bir ulus devlet ile kıyaslanacak olsaydı, bu da dünyanın en egemen devleti olurdu.

Bitcoin’in egemenliği konsensüs işleyiş kurallarının bireylerin tek başına Bitcoin’i değiştirmesine karşı direncinden kaynaklanıyor. Bitcoin’i kimsenin kontrol etmediğini ve insanların onu ya halihazırdaki haliyle kullanılabileceğini ya da hiç kullanılamayacağını söylemek abartı olmaz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ