Merkezi olmayan finans (DeFi) dünyası hızla gelişiyor ve gelecekteki potansiyeli inkar edilemez derecede büyük.

Merkezi olmayan finans (DeFi) dünyası hızla gelişiyor ve gelecekteki potansiyeli inkar edilemez derecede büyük. 2022'ye ancak üç ay kala, DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL) şimdiden 200 milyar doları aştı ve bu sektöre olan büyük ilginin altını çizdi.

Şu anda, Ethereum ağı, DeFi'nin aslan payını elinde tutuyor. Toplam 209,2 milyar dolarlık TVL'den, Ethereum tek başına 114,97 milyar doları oluşturuyor. Eski ağ, gelecek vadeden blok zincirlerinden, özellikle üçüncü nesil ağlardan keskin bir rekabetle karşı karşıya olsa da, bugüne kadar DeFi ve merkezi olmayan uygulama (dApp) pazarlarındaki hakimiyetini başarıyla sürdürdü.

Ethereum topluluğu, ücretler ve ölçeklenebilirlik gibi zorlukların üstesinden gelmeyi amaçlayan yaklaşmakta olan Ethereum 2.0 yükseltmesinden önce heyecanlanırken, Solana, Terra ve Polkadot gibi birkaç yeni katman-1 blok zinciri zaten çözümlerle sahneye girdi. Bu ağlar, Ethereum'dan daha hızlı işlem hızları, daha yüksek ölçeklenebilirlik ve daha düşük gaz ücretleri sunar. Ayrıca, Bitcoin ağından bir tehdit vektörü gerçekleşiyor ve eski blok zinciri de DeFi evrenine giriyor.

Ethereum, artan bu rekabetin ortasında 2022 ve sonrasında konumunu korumaya devam edebilir mi? Zaman gerçek test olacak.

Ethereum Üzerindeki DeFi

Ethereum'daki DeFi ekosistemi, 2021'de günlük 800.000 aktif kullanıcıyı aşarak yaygın bir şekilde benimsendi. Aynı zamanda, ağdaki DeFi ürün ve hizmetlerinin sayısı da benzeri görülmemiş bir oranda arttı. Borç verme, borçlanma, türevler, ticaret, ihraç, varlık yönetimi, tasarruflar ve sabit paralar gibi çok çeşitli merkezi olmayan finansal çözümleri kapsayan DeFi dApp'leri ve protokolleri kripto pazarını doldurdu. Birlikte, bu platformların ortaya çıkması, DeFi'yi blok zinciri ekonomisindeki en baskın sektörler arasında yer almaya itti.

Bununla birlikte, DeFi'nin Ethereum ağındaki büyümesi, Ethereum için birkaç yeni soruna da yol açtı. Artan sayıda DeFi protokolü ve dApps, Ethereum ağını o kadar tıkadı ki, ortalama işlem maliyetleri çatıdan fırladı. Aynı zamanda, ağın TPS işlem hızı, ölçeklenebilirliği ve verimliliği de etkilendi.

Yeni Blok Zincirlerinde DeFi

Solana, Polkadot ve Terra gibi yükselen üçüncü nesil blok zinciri ağları, DeFi açısından en iyi Ethereum rakipleri arasındadır. Aslında, tüm bu platformlar son birkaç yılda kendilerini DeFi için yeni merkezler olarak konumlandırdılar ve Ethereum'dan daha hızlı ilk ekosistem büyümesi kaydettiler.

Örneğin Nisan 2020'de piyasaya sürülen Solana, Ethereum'dan daha hızlı ve daha ucuz işlemler sunuyor. Solana geliştiricileri ve topluluğu, Ethereum'un gaz maliyetlerinin bir kısmında 50.000 TPS'ye kadar verim sunabileceğini iddia ediyor. Benzer şekilde Avalanche, Ethereum'un 15 ila 30 TPS'sine kıyasla 4.500 TPS'ye kadar sunuyor. Polkadot da Ethereum ile ilgili tüm sorunların üstesinden gelir ve kendisini sürekli genişleyen “Ethereum katilleri” listesinde lider bir rakip olarak konumlandırır.

NEAR, Fantom, Binance Smart Chain, Avalanche ve Algorand gibi diğer blockchain ağları da DeFi sektöründeki varlıklarını genişleterek Ethereum için rekabeti daha da sertleştiriyor.

Bitcoin'de DeFi

Tüm blokajların anası ve kripto para birimlerinin ilk modern yinelemesi olan Bitcoin, uzun süredir DeFi pazarından uzak kaldı. Bitcoin ağındaki DeFi, temel olarak DeFi protokollerini desteklemek için gerekli araçları sağlamadığı için minimum düzeydedir.

Neden Öyle?

Bitcoin ağı orijinal haliyle yüksek verimli değer aktarımı için tasarlanmadığından, sınırlı bir bant genişliğine sahiptir, yani herhangi bir zamanda işlenebilecek işlem sayısı rakip ağların çok altındadır. Ağ, saniyede yedi işlem (TPS) kapasitesiyle sınırlıdır ve bu, daha sık işlem gerektirdiğinden DeFi projelerini işlemek için yetersizdir.

Ek olarak, Bitcoin ağı, herhangi bir aracı olmadan DeFi hizmetleri sunmanın temel bileşeni olan akıllı sözleşmeleri desteklemiyor. Ancak RSK, Lightning Network ve Portal gibi katman 2 ölçekleme çözümleri sayesinde Bitcoin ağındaki DeFi ilkellerinin kilidini açma konusunda önemli gelişmeler oldu.

Bu kapsamda, Bitcoin ağında akıllı sözleşmelerin ve dApp'lerin konuşlandırılmasını sağlayan bir katman-1 blok zinciri çözümü olan Stacks, eski ağdaki DeFi ilkellerinin kilidini açarken BTC şampiyonlarına daha fazla BTC kullanma ve kazanma konusunda yeni fırsatlar sunuyor.

Bitcoin ağı için 2. katman ölçekleme çözümlerinin ve yan zincirlerin aksine, Stacks, iki bağımsız blok zinciri arasında bir fikir birliği algoritması sağlar. Böylece, akıllı sözleşmeleri ve dApp'leri Bitcoin'in güvenliği ve kararlılığı ile entegre ederek geliştiricilerin DeFi akıllı sözleşmelerine sadık kalın ve Bitcoin'in güvenlik standartlarından yararlanın.

Ethereum'un daha hızlı ve daha ölçeklenebilir bir sürüm olan Ethereum 2.0'ı piyasaya sürmesi bekleniyor, ancak ne zaman ortaya çıkacağı belli değil. Diğer akıllı sözleşme blok zincirlerinin artan popülaritesi ve Bitcoin ağında DeFi ilkellerinin ortaya çıkmasıyla birleştiğinde, ETH 2.0'ın tam olarak piyasaya sürülmesinin çeşitli aşamaları ile canlı yayına geçişteki gecikmeler nedeniyle, Ethereum'un küçülen DeFi hakimiyetinin giderek artan bir olasılığı var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ