Kripto para biriminin alternatif bir değişim aracı olarak yükselmesi de birçok belirsizlik, spekülasyon ve düzenleyici için gri alanlara yol açtı.

Bitcoin ve Diğer Kriptoların Benimsenmesini Artırmak İçin

Kripto para biriminin alternatif bir değişim aracı olarak yükselmesi de birçok belirsizlik, spekülasyon ve düzenleyici  için gri alanlara yol açtı. Kripto para birimleri, değer alışverişi için daha çok yönlü ve sağlam bir araç sunduğundan, onu çevreleyen düzenleyici belirsizlik de küresel kurumsal kabulünü olumsuz etkilemiş durumda. Epicenter podcast'in son bölümünde, Cryptocurrency AML Strategies'deki eski CIA analisti ve baş stratejisti Yaya Fanusie, kripto para biriminin ve onu çevreleyen düzenleyici politikaların etkisini tartıştı.

Fanusie, kripto para birimi ile “sınırlar ötesinde değer aktarmanın yeni bir yolu, eşsiz bir şekilde merkezi bir şekilde” oluşturulduğunu ve “sadece bazı dışsallıklar olacağını, belki de onu kullanan bir kaç teröristin ya da bir iki kötü insanın vakası olursanız, şimdi dünyanın dört bir yanındaki yasadışı gelirlerin toplam potansiyel anonimliğini saniyeler içinde mümkün kılıyorsunuz. ” açıklamasını yapıyor.

Finansal işlemlerde böyle bir durumun daha önce hiç bulunmadığını ve dikkatlice müzakere edilen düzenleyici çözümler gerektireceğini vurgulamaya devam eden Fanusie, ABD devlet kurumunun dijital varlıkları düzenleme çabalarına gelince, Fanusie ABD'nin bu meselelere halk inancının aksine daha dengeli bir şekilde yanıt verdiğini belirtti.

Kripto para birimlerine uygulanan düzenlemelerin doğası sorulduğunda Fanusie, “hükümetin iş ve finans açısından bir rolü var ve buna karşı çıkacak farklı ve yeni bir şey yaratmak istiyorsanız, nasıl uzlaşacağınızı da anlamanız gerekir. Eğer kripto para birimi küresel kabulü görmek istiyorsa, kripto para biriminin kara para aklama ve uluslararası transferlerdeki potansiyel rolünü ele alması ve yürürlükteki yasalar ve standartlarla uzlaşması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Bunun daha fazla bir fırsat olduğunu söyleyebilirim çünkü bu kısıtlamaları uzlaştırmazsanız, kripto alanındaki insanların istediği şekilde kullanılacak platformları nasıl inşa edeceğinizi pratik olarak görmüyorum.

 Avrupa Birliği'nin son Kara Para Aklamayı Önleme Direktifi (5AMLD) ve Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) hakkında konuşan Fanucie, FATF'nin çeşitli bölgeleri benzer bir yargı standardına getirmek istediğini söyledi.. Kripto para birimi için düzenlemelerle ilgili son tartışmalar “kripto, düzenleyici arbitraj konusuna memnuniyetle karşılanıyor”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ