ABD işsizlik verilerinden gelen kötü haberler, önde gelen iki dijital varlığın fiyatında artışa neden oldu.

ABD işsizlik verilerinden gelen kötü haberler, önde gelen iki dijital varlığın fiyatında artışa neden oldu.

Kurumlar, Coinbase'deki toplam işlem hacminin yüzde 83'ünden fazlasını oluşturan kripto piyasasına yatırım yapmaya devam ediyor.
Yakın zamanda yayınlanan rapordaki 'zayıf' ABD işsizlik verilerinin ardından, ilk iki dijital varlığın (Bitcoin ve Ethereum) fiyatında gözle görülür bir artış oldu. Fiyat artışı, kripto piyasasının toplam piyasa değerinin tekrar 1 trilyon dolar seviyesini geçmesine neden oldu.

İşsizlik verilerinin açıklanmasından birkaç saat sonra BTC’nin fiyatı yaklaşık yüzde 5, ETH ise yüzde 8,5 yükseldi. En son verilere göre, BTC şu anda son 24 saatte yüzde 3,26 artışla 21.277 dolardan işlem görüyor.

Benzer şekilde, ETH yüzde 3,77 arttı ve aynı verilere göre 1,641 dolardan işlem görüyor. Önde gelen dijital varlığın iki ayda ilk kez 21.000 $ seviyesini aşacağı görülüyor. Kötüleşen bir ekonomi sırasında önde gelen iki riskli finansal varlığın değerinde bir düşüş beklemek genellikle mantıklıdır.

Ancak, durum tam tersi olmuştur. Önde gelen iki riskli finansal varlık, daha kötü ekonomik verilerden bazı kazançlar elde etti. Tek makul açıklama, iyi “kötü” haber paradoksu. Pek çok sektör analistinin anlatılarına göre, kazançlar, piyasanın artan işsizlik verileri nedeniyle ABD Fed'in faiz artırım hızını düşürmesini beklemesi nedeniyle gerçekleşti.

Yine de Fed, ABD Fed Başkanı Jerry Powell'ın dünkü konuşmasına dayanarak şahin politikasını revize edebilir. Powell'a göre, Fed, enflasyon oranını agresif bir şekilde artırmadan enflasyonu düşürmeye odaklanmak istiyor. ABD'de enflasyon artmaya devam ederek 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Kripto Piyasası ve Geleneksel Finans

Bu arada, kripto piyasası kurumsal yatırımcılar için çekici olmaya devam ediyor. Bu nedenle, kripto piyasası ile geleneksel finans arasındaki bağda bir kopuş olması pek olası değil. Örneğin, Amerika'nın önde gelen kripto borsası Coinbase'in geçtiğimiz çeyreğe ait kazanç raporu, kurumsal yatırımcıların borsadaki toplam işlem hacminin yaklaşık yüzde 84'ünü oluşturduğunu gösteriyor.

Borsa, önceki çeyreğin toplam işlem hacminden 58 milyar dolar daha az olmasına rağmen kurumun işlem hacminin en yüksek seviyede kaldığını kaydetti. Ayrıca Ethereum'un Coinbase'deki toplam işlem hacminin Bitcoin'i aştığını ve bunun gerçekleşmesinin sadece 12 ay sürdüğünü belirtmekte fayda var.

Dogecoin dışında, kalan en iyi 20 kripto para birimi, 'zayıf' ABD işsizlik verilerinin ardından yeşil renkte işlem gördü. DOGE, Twitter kripto cüzdan geliştirme planlarını rafa kaldırdıktan sonra yüzde 2,6 düştü. Bununla birlikte, meme temalı madeni para, misk'in Twitter'ı devralmasından kazanç sağladığı için geçen hafta hala yüzde 65 arttı.

Kriptolar gibi, ABD hisse senetleri de ABD işsizlik verilerinin yayınlanmasının ardından fiyatta yükseldi. İşsizlik verilerine göre Ekim ayında 261.000 ek iş vardı; işsizlik oranında 0,2 puanlık bir artış.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ