Son 13 yıldır hayatımızda olan Bitcoin ile birlikte kripto paralar finansal piyasalarda önemli birer enstrüman haline geldi.

Bitcoin ve Finansal Piyasalarda Fayda

Son 13 yıldır hayatımızda olan Bitcoin ile birlikte kripto paralar finansal piyasalarda önemli birer enstrüman haline geldi. Bildiğimiz bir şey sermayeye duyulan ihtiyaç. Kişiler, firmalar, devletler bugün başka türlü güçlerinin yetmeyeceği şeyleri yapmak için sermayeye ihtiyaç duyarlar. Finansal piyasaların ise burada bir rolü vardır. Bir bedel karşılığında bu sermayeyi sağlarlar ki, önemli bir faydadır.

Finansal Piyasalarda Bitcoin

Sermayenin verimli bir şekilde kullanımı son derece önemlidir. Zira dünyamıza baktığımızda muhtemelen borçlularla dolu olan ve hepsi de ayrıcalıklı olmak için para ödemeye hazır olan kişiler ile doludur. Muhtemelen ileride bir zamanda Bitcoin de bu faydanın bir parçası olacak.

Finansal piyasaların önemli bir rolü sermayeyi zenginden alıp başkalarına vermektir. Ancak finansal piyasalar bundan daha fazlasını da yapmaktadır. Örneğin yaşamımız boyunca pürüzsüz bir tüketim yapmamızı sağlar ki, böyle bir durumda kazanç sağlar sağlamaz parayı harcamamamız gerektiğini anlatmanın süslü bir yoludur.

Tarım toplumunda yaşamıyoruz artık neticede. Eğer tarım toplumunda yaşasaydık yapabileceğimiz şeylerden biri hasat zamanına yakın makul ölçülerle yemek olurdu. Ya da ürünü saklamanın bir şekilde yolunu bulmaya çalışırdık. Geldiğimiz noktada ise elde ettiğimiz fayda ile bir geliri harcayabilir ya da kazancınızı emeklilik için biriktirerek sonra da harcayabilirsiniz.

Finansal piyasaların bize sağladığı  önemli bir fayda daha var. O da elde edilen gelirin harcamadan ayrılarak hayatımıza daha fazla esneklik kazandırmasıdır. Bitcoin bu esnekliği sağlamada önemli bir araç konumunda. Yapılması gereken ise kripto para alanına çok fazla yabancı kalmamaktan ibaret.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ