Kabul edelim, finansal piyasalar son derece karmaşık vaziyette.

Bitcoin ve Karmaşık Finansal Piyasalar

Kabul edelim, finansal piyasalar son derece karmaşık vaziyette. Hisse senetleri ile devlet tahvilleri yeteri kadar karmaşık iken bir de bunun üstlerine vadeli işlem sözleşmeleri, opsiyonlar, faiz takasları , devlet kağıtları ve bir de Bitcoin ve kripto paralar eklendi.

 

 Karmaşık Finansal Piyasalar

Karmaşık finansal piyasalar açıkçası piyasaya çıkacak farklı ürünlerle daha da karmaşık hale gelecek. Örneğin Chicago Emtia Borsasında Los Angeles’taki ortalama hava sıcaklığına dayanarak vadeli işlem sözleşmeleri alıp satabiliyorsunuz. Diğer taraftan Chicago Ticaret Odası’nda ise SO2 yayma hakkını alıp satma hakkınız bile var.

İlginç geliyor değil mi size anlattıklarımız. Düşünün, kirli havanın ticaretini yaparak para kazanmanın mümkün olduğu gerçeği var karşımızda. Sözleşmelerin ayrıntıları gerçekten de çok kafa karıştırıcı olmakla birlikte piyasanın neyin temelinde döndüğünü açıklar.

Finansal araçların piyasa ekonomisindeki diğer tüm mal ve hizmetler gibi bir değer üretmek durumunda olduğunu vurgulayalım. Hem alıcı hem de satıcı anlaşmaya girmek suretiyle kendilerinin daha iyi finansal ürünlere yöneldiklerini görüyoruz. Bitcoin ve kripto para birimleri de işte  bu finansal ürünlerden biri. Diğer finansal ürünler kadar karmaşık olmadığını da vurgulayalım.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ