Kripto para birimi ilk olarak 2009'da meyvesini verdi ve şimdi daha yaygın hale geliyor. Hızla, konumu veya mali durumu ne olursa olsun internet bağlantısı olan herkes tarafından kullanılabilecek geçerli bir para birimine dönüşüyor.

Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Finansal Eşitsizliğe Çözüm mü?

Kripto para birimi ilk olarak 2009'da meyvesini verdi ve şimdi daha yaygın hale geliyor. Hızla, konumu veya mali durumu ne olursa olsun internet bağlantısı olan herkes tarafından kullanılabilecek geçerli bir para birimine dönüşüyor.

Uzmanlar, kripto para biriminin yakında, muhtemelen 2030 gibi erken bir tarihte tercih edilen değişim aracı olarak FIAT parasını geçeceğini tahmin ediyor. Bu, şu anda finansal zorluklar yaşayanlar için ne anlama geliyor? Kripto para birimlerinin bu tür sorunları çözme potansiyeli var mı?

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yoksulluk içindeki insanları nasıl etkileyebileceğini anlamak için öncelikle ulusumuzun mevcut gelir eşitsizliği krizinin arkasındaki bazı nedenleri araştırmak önemlidir.

Amerika'da Gelir Eşitsizliği

Amerika'daki gelir eşitsizliği, 33.98 milyon insanın ya da %10'un biraz üzerinde, yoksulluk sınırının altında yaşadığı anlamına geliyor. Ve dünya çapında devam eden COVID-19 salgını nedeniyle, bu sayının biz tamamen ormandan çıkana kadar artması muhtemeldir.

Bu eşitsizliklerin nedenleri çok sayıda faktöre bağlanabilir, ancak en yaygın olanları şunlardır:

Eğitim: Bir kişinin eğitim alabilmesi için değişken yeteneği. Bir bölgede veya ülkede eğitim almak kolay olsa da başka bir ülkede çok daha zor olabilir ve ırk ve sınıf gibi faktörler de eğitime erişimi etkileyebilir.

Servet yoğunlaşması: Zenginliğin çoğunluğunun zaten zengin insanlar arasında tutulduğu ve harcandığı yer. Esasen, sadece zenginler daha zengin olur.

Teknolojik büyüme: Teknolojideki ilerlemeler belirli işleri modası geçmiş hale getirebilir; örneğin, bir depodaki sipariş toplayıcı.

Cinsiyet: Cinsiyete dayalı ücret farkı, özellikle bağımsız olarak geçinmeye çalışan bekar kadınlar arasındaki ekonomik eşitsizliğin en ünlü örneklerinden biridir.

Tabii ki, finansal eşitsizliğin arkasında daha fazla faktör var, ancak bunların bir listesini ve neden katkıda bulunacaklarını derlemek çok uzun sürecek. Söylemek yeterli, bu dördü en çok katkıda bulunanlar.

Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Nasıl Yardımcı Olabilir?

Peki, tüm yaygın finansal eşitsizlik devam ederken, kripto para biriminin cevabı nasıl? Zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olduğu sözünü hepimiz duyduk, değil mi? Peki, bunu zenginlerin daha zengin olduğunu ve fakirlerin kripto para birimini aldığını söyleyerek değiştirelim.

Kripto para birimlerinin finansal eşitsizliğe çözüm olmasının ana nedeni, orta sınıfın iki şekilde güçlendirilmesine yardımcı olabilmeleridir: onu istikrara kavuşturarak ve aşağıdakilerin ona ulaşmasına yardımcı olarak. Bunu, insanların zor kazanılmış servetlerini ellerinde tutmalarına yardımcı olarak yapar.

Amerika Birleşik Devletleri insan bankacılığı eksikliğine yenik düşüyor. İster inanın ister inanmayın, Amerika Birleşik Devletleri'nde yedi milyondan fazla insan banka hesabının bulunmadığı kabul ediliyor.

Bu insanlar paraya mal olan maaş çeklerini nakde çevirmek zorunda kalıyorlar; faturalarını ödemek için paraya mal olan havaleleri kullanmak; ve ön ödemeli banka kartları almanız gerekiyor, ki bu - tahmin ettiğiniz gibi - paraya mal oluyor. Sonuç olarak, bir banka hesabının kullanımı reddedilen bir aile veya birey, sadece kendi parasını kullanabilmek için yılda yaklaşık 2.400 dolar ödemek zorunda kalıyor. Bazı hızlı hesaplamalar yapıldığında, bu, yıl boyunca yaklaşık 16,8 milyar dolarlık banka dışı işlem ücretiyle sonuçlanır.

Kripto para birimleri bu konuda bankalardan çok daha iyidir. Bir çek veya tasarruf hesabı için reddedilebilseniz de, kripto para birimleri aslında çok kapsayıcıdır. Tek ihtiyacınız olan bir telefon ve internet bağlantısı. Alternatif olarak, bazı marketlerde veya marketlerde bulunan bir Bitcoin ATM'sinden satın alabilirsiniz.

Ayrıca, FIAT paranın merkezi bankalar sayesinde devalüasyon riski vardır. Hükümetlerin istedikleri kadar para basmalarına izin verilir - uygun gördükleri kadar çok veya az. Çok fazla para basma ile (ve COVID-19 pandemisi ile bu oldu) ve hükümetler paralarının değer kaybetmesi riskiyle karşı karşıya.

Ancak bu, örneğin bitcoin ile olamaz. Bitcoin yazılımındaki kurallar, ekonomik olarak dezavantajlı olanlara yardım etmek için sayıyı sınırlandırır.

Nasıl? Pekala, günümüzde dünya çapında giderek daha fazla insanın bir akıllı telefona erişimi olmasıyla (şimdi %50'ye yakını bir akıllı telefona sahip), kripto para birimleri yeni müşterilere çok daha kolay bir şekilde ulaşabilir. Unutmayın, bitcoin satın almak ve ticaret yapmak için ihtiyacınız olan tek şey bir akıllı telefon ve internet bağlantısıdır.

LIC'lere genişleme ilk olarak 2017'de bir para ödünç verme uygulaması geliştiren MicroMoney adlı bir şirketle denendi. Öncelikle Myanmar, Tayland ve Filipinler gibi LIC'lere ulaştı. Amacı, bu ülkelerdeki insanların blok zinciri kullanarak bir kredi puanı oluşturmalarına yardımcı olmaktı, böylece dünya ekonomisine daha kolay girebilmeleri sağlandı. Bu ülkelerdeki yoksul nüfusun çoğu - tahmin edebileceğiniz gibi - banka hesabı yok.

Kripto para birimi de Latin Amerika'da harika adımlar atıyor. El Salvador'un Bitcoin’i yasal ödeme aracı ve ulusal para birimi olarak benimsediğini kuşkusuz duymuşsunuzdur. Ancak başarısı burada bitmiyor. Ülke, resmi olarak bitcoin'i ulusal para birimi olarak kullanmak için Eylül ayına kadar olan finansal altyapıyı güvence altına almasına yardımcı olmak için bir dijital cüzdan firması olan Strike ile ortaklık kurdu. Ve El Salvador nüfusunun %70'inin bankasız olduğu göz önüne alındığında, finansal olarak güvencesiz olanlar artık para biriktirme ve özgürce para harcama fırsatına sahip.

Son olarak, 2017 yılında anonim bir bitcoin milyoneri Kenya'da temel bir gelir deneyi yürüten GiveDirectly'ye 5 milyon dolar verdi. Para, insanların temiz suya erişmesine yardımcı oldu ve finansal olarak gıda konusunda güvensiz olanlara ve çocuklarını okula göndermelerine yardımcı oldu.

Nihayetinde, kripto para biriminin yaptığı şey insanlara umut vermektir: Yanlış sosyo-ekonomik sınıfta doğdukları için hayatları boyunca yoksulluk içinde yaşamak zorunda olmadıklarını ve kendilerini hala dünya ekonomisine entegre edebileceklerini ummaktır.

Geleceği tahmin etmek asla kolay değildir, ancak biz Bankasız olarak herkesin yoksulluktan kurtulmayı hak ettiğine inanıyoruz. Zenginliğin sadece finansal olarak ayrıcalıklı kişiler için olmaması gerektiğine ve kripto para biriminin bizi adil ve eşitlikçi bir dünyaya taşımanın aracı olduğuna inanıyoruz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ