Birçoğumuz Bitcoin ve kripto para birimleri kavramlarını duyduk.

Birçoğumuz  Bitcoin ve kripto para birimleri kavramlarını duyduk. Ethereum , Binance Coin , Cardano ,Solana , Ripple en çok duyduğumuz kripto para birimleri arasında yer alıyor. Peki pratikte çok duyduğumuz kripto para birimlerinin teorik planında hangi özellikler yer alıyor. Gelin şimdi bunlara bir bakalım.

Ortak Özellikler Neler ?

Gerek, Bitcoin , Ethereum , Solana ve Ripple ve hatta binlercesi olsun gerekse de blokzincir , tangle  gibi farklı alt yapılar olsun hepsinin ortak olduğu bazı özellikler bulunuyor. Bu özelliklere baktığımızda karşımıza şunlar çıkıyor:

 

Öncelikle Bitcoin ve kripto para birimlerinin merkezi bir otoriteye bağlı olmadığını görüyoruz. Arkalarında herhangi bir merkez bankası bulunmuyor. Bu bağlamda kripto para birimlerinin arkasında herhangi bir devlet de  yer almıyor.

Bitcoin ve kripto para birimleri dağıtık bir yapıya sahipler. Dağıtık bir yapıya sahip oluş beraberinde bazı avantajları da gündeme getiriyor. Bu  avantajların en büyüğü hacklenmeme . Kripto para birimlerinde saldırıya uğrayacak merkezi bir sunucu -server-mevzu bahis değil.

Kripto para birimlerinin en büyük ortak özelliklerinden birisini arz edilen veya edilecek olan miktarın belli olması oluşturuyor. Bu bağlamda devletlerin para basarak kendilerine gelir yaratmaları , bu esnada yükselen faizler ve enflasyon vasıtasıyla bu yükü halkın omuzlarına bindirmeleri gibi bir durum söz konusu olmuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ