Bitcoin ve kripto para piyasalarında 10 Kasım, tam anlamıyla rekorlar günü oldu.

Bitcoin ve kripto para piyasalarında 10 Kasım, tam anlamıyla rekorlar günü oldu. Bitcoin, Ethereum ve birçok altcoin 10 Kasım’da rekor tazelediler ve yeni ATH’lere imza attılar. Belki de ilerleyen saatlerde veya günlerde yeni rekorlara da şahit olacağız.

Bitcoin 68,789 dolar, Ethereum 4,859 dolarla tüm zamanların rekorunu kırdı. Toplam kripto para piyasalarının değeri ise 2.973 trilyon dolar ile en yüksek değerine ulaştı.

Bitcoin ve kripto para piyasalarındaki rekorda Bitcoin ETF’lerin (Borsa Yatırım Fonu) onaylanmasının ardından küresel piyasalarda artan enflasyonist baskılar etkili oluyor. Yatırımcılar dolar, Euro ve diğer fiat para birimlerindeki enflasyonist etkinin ardından alternatif likit varlık arayışı içerisindeler. Risk sever yatırımcılar kripto para piyasalarına yatırım yaparken riskten kaçınan yatırımcılar ise altına hücum ediyor.

Eylül ayının sonunda altının ons fiyatı 1,723 dolara kadar gerilemişti. Altının ons fiyatı 10 Kasım’da 1,867 dolara kadar çıktı. TL cinsinden ise gram altın fiyatları dolarında etkisi ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Gram altın fiyatları 593 TL’yi gördü. Çeyrek altın fiyatları 950 TL’yi geçerken tam altın fiyatları 3,800 TL’yi aştı.

Kısaca küresel anlamda enflasyonist bir döneme giriyoruz. Yatırımcılar ise enflasyon karşısında portföylerinin reel değerini koruma telaşındalar.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ